Nowa Agora Bruksela

Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa”

Międzynarodowy Sympozjon NOWA AGORA „Europe – Native Realm” w Brukseli (18--20.11.2011) to wędrowna akademia poświęcona wyzwaniom związanym z kryzysem wielokulturowości. Koncentruje się na priorytecie polskiej prezydencji „Rodzinna Europa, Europa mostów” i przedstawieniu idei pogłębiania spoistości UE i wspólnotowości społeczeństwa europejskiego na forum europejskim. Wydarzenie jest ściśle związane z kluczowym projektem prezydencji, tj. Rokiem Czesława Miłosza.

IDEA. Autentyczną inspirację stanowi rozumienie najważniejszych wyzwań, przed jakimi będzie stała Europa w najbliższej przyszłości, znaczenia kultury i edukacji w podejmowaniu tych wyzwań oraz roli jaką Polską może w tym odegrać. Czesław Miłosz, a przede wszystkim dziedzictwo kulturowe z którego wyrasta i którego jest kontynuatorem, znakomicie się wpisuje w te wyzwania. Istotny jest europejski wymiar polskich tradycji tolerancji i wielokulturowości. Angażując się poprzez prezydencję w jedno z największych wyzwań przed jakimi stoi współczesna Europa, czyli rosnących napięć kulturowych i potrzeby wykształcenia nowej kompetencji międzykulturowej, Polska ma jednocześnie szansę przedstawić na forum europejskim swoje dziedzictwo wielokulturowe, jagiellońskie tradycje federacyjne i niezwykły dorobek środowiska paryskiej „Kultury” w długofalowym dziele budowania dobrosąsiedzkich relacji z narodami, od których oddzielały nas wojny, uprzedzenia i totalitaryzmy. Tradycje te ciągle są niewystarczająco znane w Europie. Przede wszystkim jednak dają Polsce znakomitą legitymizację dla takiego właśnie sformułowania priorytetu swojej pierwszej prezydencji w UE. Patronat Czesława Miłosza w 2011 roku jeszcze tą legitymizację wzmacnia.

KONTEKST. Międzynarodowy Sympozjon NOWA AGORA „Europe – Native Realm” jest częścią szerzej zakrojonej Akcji „Rodzinna Europa” [ang. „Native Realm”] mającej na celu pogłębianie spoistości Unii Europejskiej i wspólnotowości społeczeństwa europejskiego poprzez pracę kulturową i edukacyjną. Dalekosiężnym celem akcji jest zaangażowanie na rzecz tworzenia i rozwoju nowego ruchu przekraczających granice [bordercrossers], przed którym w nowym stuleciu stoją podobne zadania, jak w XX wieku przed ruchem obrony praw człowieka. U podstaw kształtowania się tego ruchu leży przekonanie, że społeczeństwo zbytnio skoncentrowane na różnorodności i obronie własnej tożsamości ma kłopot z etosem

wspólnotowości, i że to jest problem, który w poważnym stopniu dotyka mieszkańców coraz bardziej wielokulturowej epoki post-zimnowojennej, post-industrialnej i post-nowoczesnej. Nie chodzi o to, by eliminować granice, lecz by zdobywać kompetencje ich przekraczania, umożliwiające w zróżnicowanym kulturowo świecie tworzenie spoiw zawiązujących wspólnotę. To właśnie sztuka i wiedza dysponują narzędziami, które pomagają tworzyć takie spoiwa w długim trwaniu, we wspólnotach lokalnych, w żywiole międzyludzkiego obcowania. Ruch przekraczających granice dąży do budowania tkanki łącznej i przygotowuje do działania nowoczesnych budowniczych mostów. Tytuł projektu nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza „Rodzinna Europa” [ang. „Native Realm”], wydanej w 1960 roku w Paryżu przez środowiska antykomunistycznej emigracji, przetłumaczonej na prawie wszystkie języki europejskie, komentowanej przez wybitnych humanistów europejskich, w tym filozofów Karla Jaspersa i Jean Hearch. Dla Miłosza „rodzimość” to był problem zakorzenienia Środkowoeuropejczyka we wspólnym dziedzictwie europejskim, nikłej wiedzy Zachodu o wschodniej części kontynentu, zburzenia zimnowojennego muru. Dzisiaj dialog i zbliżenie Wschodu i Zachodu są znacznie bardziej zaawansowane, choć wiele pozostało jeszcze w tej materii do zrobienia. Znacznie poważniejszym problemem staje się jednak wspólnotowość Europy jako całości, zadomowienie w nowej Europie wszystkich Europejczyków, ich kompetencja międzykulturowa umożliwiająca życie razem w świecie otwartych granic, migracji ludności, powstawania nowych pograniczy kulturowych. To właśnie do tych współczesnych wyzwań odnosi się Akcja w głównym nurcie swych działań.

WYDARZENIA. W ramach organizacji Międzynarodowego Sympozjonu NOWA AGORA „Europe – Native Realm” wykorzystywane są różnorodne środki przekazu: (1) Sympozjon; (2) Promocja „Podręcznika Dialogu” („A Handbook of Dialogue”); (3) Cafe Europe - Native Realm; (4) Prezentacja Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie; (4) Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

(1) Sympozjon odbywa się codziennie przez trzy dni w formie publicznych debat skupiających się wokół krytycznej refleksja o tzw. dialogu międzykulturowym w Europie, nowych ideach, przewartościowaniach i praktykach w tej dziedzinie, a przede wszystkim na idei pogłębiania spoistości UE i wspólnotowości społeczeństwa europejskiego poprzez pracę kulturową i edukacyjną.

(2) Promocja „Podręcznika Dialogu” („A Handbook of Dialogue”) inspirowanego myślą Czesława Miłosza – praktyka i teoretyka dialogu. Jest zwieńczeniem wieloletniego programu Fundacji Pogranicze – Sympozjonu NOWA AGORA. Książka, w ramach hasła „Rodzinna Europa, Europa mostów” stanowi wkład kultury polskiej w budowanie spoistości Unii Europejskiej i wspólnotowości społeczeństwa europejskiego. Głównym celem tego kulturalno-edukacyjnego projektu jest szerzenie nowych praktyk i refleksji nad dialogiem międzykulturowym.

(3) Spotkanie literatów Café Europe. U początku tego zamierzenia znajduje się idea powołania do życia kawiarni literackiej. Odbyła się już wcześniej w Czerniowcach, Sarajewie, Wiedniu czy Paryżu. Wspólne miejsce sprzyjać będzie promocji polskiej literatury przez autorów, którzy prezentować będą teksty inspirowane „Rodzinną Europą” Czesława Miłosza w Het Beschrijf w Passa Porte (Dom Literatury) w Brukseli.

(4) Prezentacja Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, którego prace mają w przyszłości koncentrować się na eksploracji tego wszystkiego w europejskim dziedzictwie kulturowym, co związane jest z przekraczaniem granic i budowaniem mostów. Prezentacja multimedialna prezentuje również dokumentację otwarcia MCD, które odbyło się w wigilię polskiej prezydencji w UE, czyli 30 czerwca 2011.

(5) Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiej (opis poniżej).

WAŻNE INFORMACJE. Sympozjon NOWA AGORA „Europe – Native Realm” w Brukseli jest kolejną częścią Europejskiej Wędrownej Akademii NOWA AGORA, skupiającej się na debatach i prezentacjach najlepszych praktyk w dziedzinie tworzenia i realizowania strategii wspólnotowych w Europie. Wcześniejsze Sympozjony odbyły się w latach 2005-2009 (Sarajewo, Wrocław, Sejny, Berlin) oraz w ramach Kolokwiów Dialogu Międzykulturowego w Gruzji (Dushanbe, 2004; Tblisi, 2005). W dniach 27.06.-3.07.2011 w Sejnach i Krasnogrudzie odbędzie się Sympozjon „Rodzinna Europa”, który ściśle związany będzie z rozpoczęciem roku prezydencji polskiej w UE.

Sympozjon Nowa Agora odbędzie się w:

Współorganizatorem Sympozjonu w Brukseli jest Dom Polski Wschodniej w Brukseli skupiający przedstawicielstwa regionalne województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

Supported by a grant from the Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe

 

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, więcej informacji na ten temat można znaleźć w anglojęzycznej części serwisu.