10 listopada 2004 - Relacja ze spotkania z Aną Uzelac.

10 listopada 2004 - Relacja ze spotkania z Aną Uzelac.

O Rosji w Warszawie. Promocja książki Any Uzelac.

Wieczór, 10 listopada 2004, księgarnia-klub Czuły Barbarzyńca na warszawskim Powiślu. W środku trwała literacka wyprawa na Wschód: odbyło się spotkanie z Aną Uzelac, autorką Dzieci z Putino, zbioru reportaży o współczesnej Rosji. Zorganizowała je Fundacja Pogranicze przy wsparciu nieformalnej grupy studentów kulturoznawstwa z Uniwersytetu Warszawskiego: „Nieformalna Grupa Operacyjna DzP”.

Goście, autorka i prowadzący Konstanty Gebert zajęli miejsca, jednak początek nie będzie konwencjonalny. Wcześniej członkowie DzP rozdali zebranym fragmenty książki naklejone na odwrocie pociętej na kwadraty mapy Rosji. Każdy fragment ma numer...czytanie zaczyna się od numeru jeden...wszyscy uważnie słuchają i liczą, aby wiedzieć kiedy ich kolej. Z krótkich tekstów powstaje obraz współczesnej Rosji widzianej oczyma Any oraz bohaterów jej książki – obraz wstrząsający, smutny, ale przede wszystkim wciągający czytelnika-słuchacza. Jednocześnie na ekranie rozwiniętym na jednej ze ścian możemy oglądać zdjęcia zrobione przez autorkę podczas reporterskiej podróży w głąb Rosji, której efektem są Dzieci z Putino. Z głośników płynie muzyka Zemfiry, rosyjskiej piosenkarki rockowej, której niezwykła popularność jest jednym z tematów poruszanych w książce.

Po tym kilkunastominutowym wprowadzeniu Konstanty Gebert rozpoczyna rozmowę z Aną. Autorka zdradza kulisy powstania książki, mówi o polityce, stosunku Rosjan do Polaków, stereotypach, ale przede wszystkim o zwykłych ludziach, z którymi zaprzyjaźniła się w Rosji. To o nich są Dzieci z Putino, o ich walce z rosyjską codziennością, do której obok biedy i bezrobocia zaliczyć trzeba również wojnę w Czeczenii. 
W czasie rozmowy studenci z DzP zbierają rozdane na wstępie fragmenty, aby połączyć je sznurkami w dużą mapę Rosji, pamiątkę dla Any ze spotkania w Czułym Barbarzyńcy. Rozmowa o Dzieciach z Putino kończy się wręczeniem autorce tego nietypowego prezentu. Jest jeszcze czas na autografy i krótkie rozmowy czytelników z autorką...

Dzień wcześniej podobne spotkanie odbyło się w Instytucie Kultury Polskiej UW prowadzone przez doktora Grzegorza Szymczaka. Tak jak w Czułym Barbarzyńcy czytano fragmenty książki. Przyszli głównie studenci oraz doktoranci, na co dzień interesujący się tematyką rosyjską, dlatego spotkanie miało charakter otwartej dyskusji na tematy rosyjskie.

Spotkaniu towarzyszyła korespondentka radia BIS oraz ekipa TVP3, która nagrała także wywiad z autorką i doktorem Szymczakiem.

Jerzy Stachowicz 

Czuły Barbarzyńca

Ana Uzelac, Dzieci z Putino, Sejny 2004, Pogranicze.


Czuły Barbarzyńca, Warszawa


Kapitałka, Poznań