27 listopada 2011 - Premiera filmu "Walc z Miłoszem" Joanna Helander & Bo Persson

27 listopada 2011 - Premiera filmu "Walc z Miłoszem" Joanna Helander & Bo Persson

27 listopada w Poznaniu (sala Teatru Ósmego Dnia) odbyła się premiera filmu "Walc z Miłoszem" w reżyserii Joanny Helander i Bo Perssona.

Film "Walc z Miłoszem" nakręcony  w Krakowie, Poznaniu, Rudzie Sląskiej, w Ale Stenar i w Sztokholmie ma swój własny poetycki charakter. Rozmowa Ewy Wójciak aktorki i spiritus movens Teatru Ósmego Dnia z Czesławem Miłoszem w jego krakowskim mieszkaniu przeplatana jest scenami ze spektakli Teatru Osmego Dnia. Roześmiany, pełen uroku Czesław Miłosz żartuje, opowiada anegdoty, ale komentuje także bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia. W filmie wystepują również m.in. Ryszard Krynicki oraz Jerzy Illg. Poznański Teatr od początku swojego istnienia czerpał inspirację z poezji i eseistyki Miłosza. Niejednokrotnie teksty poety były bezpośrednio wykorzystywane w spektaklach Zespołu.

Joanna Helander - fotografka, tłumaczka, publicystka, współautorka filmów dokumentalnych, urodziła się w Rudzie Śląskiej, studiowała romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, od 1968 roku zaangażowana była w działalność opozycyjną, wyemigrowała do Szwecji w 1971. W Goeteborgu ukończyła studium fotografii.

Bo Persson - ambasador kultury polskiej, tłumacz, reżyser, scenarzysta, urodził się w Goeteborgu, studiował m. in. filozofię, antropologię i film na uniwersytetach w Goeteborgu i Sztokholmie, a w latach 1974-1976 także literaturę francuską na Sorbonie oraz w Ecole Pratique des Hautes Etudes w Paryżu. W latach 70. podróżował do Jugosławii, Węgier, NRD, Polski, gdzie nawiązywał kontakty z opozycją demokratyczną.

Premiera filmu miała miejsce w ramach Festiwalu Miłosz: Wschód-Zachód. Poznań, 26-30 listopada 2011. Po projekcji filmu odbyła się debataL  Emigracja i wiek XX
. Uczestnicy: Tomas Venclova, Joanna Helander, Bo Persson, aktorzy Teatru Ósmego Dnia. 
Prowadzenie: Ryszard Przybylski

Poznański Festiwal wieńczy jubileuszowe obchody Roku Miłosza w Polsce. Ideą przewodnią Festiwalu jest pokazanie Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem. Koncerty, projekcje filmów, sesja naukowa, debaty, spotkania z wybitnymi osobistościami nauki i sztuki to tylko niektóre z propozycji Festiwalu. Przez pięć dni goście z całej Polski, ale też z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Austrii, naukowcy, tłumacze, publicyści, poeci, aktorzy i muzycy w międzynarodowym i interdyscyplinarnym dialogu pokażą aktualność i uniwersalność dzieła Miłosza. Poety, który swoją duchową biografię wykuwał przede wszystkim w dialogach z myślicielami różnych epok i kręgów kulturowych: od renesansu po współczesność, od Moskwy po Paryż.

Premierę filmu poprzedził wykład Profesora Tomasa Venclovy

„Między wschodem i zachodem. Emigracyjne losy – spotkania - rozmowy”
 27.11.11, godz. 18.30 – sala Teatru Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Tomas Venclova i Czesław Miłosz tworzyli konfraternię poetów, która bardziej przysłużyła się relacjom polsko-litewskim niż jakiekolwiek polityczne deklaracje i międzynarodowe przymierza. W 1979 roku w paryskiej „Kulturze” ukazał się Dialog o Wilnie Venclovy i Miłosza. Miasto wielu kultur okazało się pretekstem do trwającej wiele lat rozmowy poetów.

Tomas Venclova jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1991), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (2009). Wykłada na Uniwersytecie w Yale. Dotąd opublikował m.in. Rozmowę w zimie, Kształty nadziei, Eseje. Publicystyka, Niezniszczalny rytm: eseje o literaturze, OpisaćWilno.

Film sfinansowano dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowgo

Rezerwacja miejsc pod nr tel. 061.855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl