Białoruś. Kirwi.

Białoruś. Kirwi.

Kriwi Minsk-Berlin 
Wydawca: Gema 
 
Veranika - śpiew 
Pete - domra, gitara 
Todar - śpiew, flet, klarnet 
Aleś - Lira korbowa, skrzypce 
Masoud - śpiew, darbuka, daff 
O. Matrosau - sura, bałałajka 
Babu - table 
Spadar Machno - producent

Zespół pochodzi z Bialorusi, ale swych korzeni szuka o wiele dalej. "Kriwi" to nazwa starożytnego plemienia, które przed tysiącami lat przybyło z Indii na tereny obecnej Białorusi. Ślady ich unikalnej kultury przetrwały w niektórych regionach kraju do dziś. W języku tego plemienia "kriwi" oznacza źródło lub bukłak z wodą. 

Podobnie jak nazwa zespołu, również jego muzyka jest wieloznaczna i tajemnicza. Członkowie grupy swój styl opisują z angielska jako "Authentic? World? Folk? Experiment?". Rzeczywiście, wszystkie te elementy można znaleźć w ich muzyce, która łączy charakterystyczny białoruski śpiew "na gardle" z brzmieniem instrumentów tradycyjnych (liry korbowej, kozy, fujarki, smyka, trąby, bębnów) i nowoczesnych (gitary, keyboardów, samplerów). Efekt jest próbą nawiązania dialogu pomiędzy mistyką ludową i nowoczesną. 

Zespół powstał w 1996 r. Jest kolejną "emanacją" białoruskiego folku, zjawiska niezwykle ciekawego, ponieważ w jego obrębie dochodzi do szczególnie intensywnych interakcji pomiędzy wartościami kultury Zachodu a poszukiwaniami własnej tożsamości w oparciu o autentyczne, zachowane jeszcze w dużej mierze bogactwo rodzimego folkloru. 

Pete Paulau i zespół Kriwi są uczestnikami projektu "Tratwa Muzykantów pomiędzy Sejnami a Nowym Jorkiem" 

Materiały ze strony internetowej zespołu. Redakcja Michał Moniuszko

Więcej szukaj w zbiorach CDKP