Bożena Szroeder i "Kroniki Sejneńskie" z nagrodą Polcul

Bożena Szroeder i "Kroniki Sejneńskie" z nagrodą Polcul

Fundacja Polcul im. Jerzego Bonieckiego z Australii przyznała Bożenie Szroeder "Wyróżnienie Jesień 2020" za stworzenie projektu artystyczno-edukacyjnego „Kroniki sejneńskie” realizowanego przez młodzież szkolną przez ponad 20 lat.

Dyrekcja Fundacji POLCUL przyznała dziewięć kolejnych "Wyróżnień Jesień 2020" osobom zaangażowanym w ruchu kultury i budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz współpracy z jej sąsiadami.

Bożena Szroeder otrzymała wyróżnienie im. Eudkosji Rakowskiej. O nagrodę wnioskowała Aleksandra Domańska.

Eudoksja Rakowska - fundatorka nagród

POLCUL FOUNDATION świetnie spełnia swoje cele wyróżniania ludzi zaangażowanych w rozwój kultury polskiej i budowę demokratycznego społeczeństwa. Co bardzo ważne, to fakt, że potrafi dojrzeć mało znanych ludzi z terenu całej Polski oraz Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, ludzi, którzy bezinteresownie pracują dla dobra innych i dla dobrosąsiedzkich stosunków z Polską.

Eudoksja Rakowska

Eudoksja Rakowska ur w 1911 r. w Toruniu znana byla wsrod Polonii australijskiej jako osoba wielkiej ofiarności. Do Australii trafiła po ciężkich przeżyciach wojennych. Gdy tylko stało się to możliwe rozpoczęła szeroką działalność społeczną i charytatywną. Tradycje obowiązku i świadczenia na rzecz kraju wyniosła z domu rodzinnego. To, co robila, bylo dla niej naturalnym odruchem. Nie zdawala sobie nawet sprawy, że należy do ludzi wyjątkowych. We wczesnym okresie emigracji zaangazowana byla wraz z mezem Janem w budowe pierwszego Domu Polskiego w Adelajdzie. W 1994 r. powiedziala," Mialam mozliwosc przyjrzec sie z bliska dzialaniu fundacji, zarowno w Australii jak i na terenie Polski. Kilkakrotnie bralam udzial w uroczystym rozdaniu nagrod w Warszawie, bedac swiadkiem wzruszen wyroznionych - szczesliwych z uznania i dostrzezenia w dalekiej Australii ich wysilku i pracy, do ktorej dodatkowo mobilizuje ich przyznana nagroda. Jestem szczesliwa z podjetej przeze mnie decyzji poparcia fundacji. Suma ofiarowana stworzyla kapital wieczysty, z odsetek ktorego do chwili obecnej wyrozniono 25 osob."

Eudoksja Rakowska zmarla w Australii w 2006 r.

O "Kronikach Sejneńskich"

W prasie: Monika Żmijewska "Dwie dekady z "Kronikami sejneńskimi". Nagroda za świetny projekt przyszła z Australii", Gazeta Wyborcza oddział Białystok, 11 grudnia 2020