Film Żydowski.

Film Żydowski.

AUSTERIA 
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz 
zdjęcia: Zygmunt Samosiuk 

W głównych rolach: Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Jan Szurniej, Ewa Domańska, Szymon Szurniej, Gołda Tencer 

Film ukazujący pierwszy dzień wojny roku 1914.

ŻYCIE JEST PIEKNE 

Film w reżyserii Roberta Benigniego, 1988 

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II Wojny światowej w niemieckim obozie pracy. Główny bohater filmu Guido Orefice, żydowski bibliotekarz, wraz z żoną i synem zostaje zesłany na ciężkie roboty do nazistowskiego obozu.

WYBÓR ZOFII 

Film w reżyserii Alana J. Pakuli, 1982 

Film opowiadający historię Sophie, kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny w Polsce. 
Związuje się z amerykańskim Żydem, który ma obsesję na punkcie Holocaustu. 
Wszyscy razem starają się poradzić z przerażającymi wspomnieniami.

WYSPA NA ULICY PTASIEJ 

Film w reżyserii Sorena Kragh-Jacobsena, 1997 

Jest to wzruszająca opowieść o jedenastoletnim chłopcu, który po likwidacji warszawskiego getta zostaje zupełnie sam. Zafascynowany książką "Robinson Cruzoe" tworzy swój własny świat -"Wyspę" na strychu jednego z opuszczonych domów, gdzie próbuje bezpiecznie przeczekać do powrotu ojca.

SZTUKMISTRZ Z LUBLINA 

Film w reżyserii Menahema Golana, 1978 

Adaptacja wydanej w 1960 roku powieści laureata Nagrody Nobla, Isaaka Singera. Film opowiadający losy Yasha Mazur żydowskiego wędrownego sztukmistrza, żyjący w początkach ubiegłego wieku, który podróżuje po ziemiach polskich, nieustannie doskonaląc umiejętności, ale zarazem stopniowo niszcząc swoją karierę.

SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ 

Film w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, 1973 

Film jest poetycką refleksją na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci. Has przywołał na ekran uniwersum sennego marzenia inkrustowanego odpryskami wspomnień dzieciństwa, w którym przemieszały się różne pierwiastki: monarchia austro-węgierska, kresowa subkultura żydowskich miasteczek i marzenia małego chłopca.

SZYMON MAG 

Film w reżyserii Bena Hopkinsa, 1999

Historia Szymona, wiejskiego odmieńca i Dovida, ubogiego studenta, pragnącego zmieniać świat, osadzona w realiach Śląska końca XIX wieku, ery początków kolei żelaznej i wielkich przemian społecznych, zwłaszcza na wsi. Chrześcijańsko-żydowska społeczność wioski żyje w pozornej symbiozie, którą jednak łatwo zakłócić, szczególnie, gdy chodzi o zaspokojenie własnych ambicji i duże pieniądze.

ŻYD JAKOW 

Film w reżyserii Johna Frankenheimera, 1968 

Ekranizacja głośnej powieści Bernarda Malamuda o przeżyciach niesłusznie uwięzionego, żydowskiego rzemieślnika w carskiej Rosji z przełomu wieków. Mężczyzna zostaje oskarżony o rytualne zabójstwo młodego chrześcijanina.

Więcej szukaj w zbiorach CDKP