Kaukaz.

Kaukaz.

Giya Kancheli 
Lament

solista:

Gidon Kremer - skrzypce

Wydawca: ECM New Series

Muzyka, tak jak życie, sama w sobie bez romantyzmu jest niewyobrażalna. 
Romantyzm to sen przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – moc niezwyciężonego piękna, wznoszącego się, opanowującego siły ignorancji, bigoterii, przemocy i zła.
 
Giya Kancheli

Zapierające dech w piersiach brzmienie skrzypiec Gidona Kremera dominuje w jednej z najpiękniejszych kompozycji Giya Kanchellego Lament. Przesłanie i muzyka dedykowane są staremu przyjacielowi Luigi Nono. Recenzje z premierowego wykonania mówiły o niezmiernym, niepokojącej bezruchu, gdzie cierpliwość jest „nagradzana momentami wielkiego, przeszywającego piękna”.

Giya Kancheli urodził się 10 sierpnia 1935 roku, jest największym żyjącym kompozytorem Gruzji oraz wiodącą figurą światowej muzyki współczesnej. Kompozycje Kanchelego, w naturze bardzo uduchowione, wypełnione są zapadającymi w pamięć słuchowymi aurami, najrozmaitrzymi kolorami i strukturami, ostrymi zestawieniami i niespodziewanymi kulminacjami. Jego muzyka jest pełna inspiracji gruzińskim folklorem – głebokim śpiewem wewnętrznym oczyszczonym z emocji, który można wyobrazić jako rwący strumień i wylewność czasu muzycznego.

Giya Kancheli – człowiek z charakterem, człowiek bezkompromisowy, nazwany przez rosyjskiego kompozytora Rodiona Szedrina Wezuwiuszem - ascetą z temperamentem maksymalisty. Kancheli jest znanym przede wszystkim jako autor siedmiu symfonii oraz liturgii na skrzypce i orkiestrę Opłakiwany przez wiatr. Jego czwarta symfonia , In Memoria di Michelangelo, miała swoją amerykańską premierę w wykonaniu Orkiestry Philadelfińskiej w styczniu 1979 roku, tuż przed zamrożeniem stosunków dyplomatycznych i kulturalnych między Związkiem Radzieckim a USA. Glasnost przyniosła otwarcie na świat i - 
co się z tym wiąże - odkrycie muzyki gruzińskiego kompozytora w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj Giya Kancheli uznawany jest za jeden z wiodących głosów muzyki współczesnej. Jego kompozycje zaczęły być wykonywane przez najlepszych instrumentalistów, Dennisa Russella Daviesa, Jansuga Kakhidze, Gidona Kremera, Yuriego Bashmeta, Kima Kashkashiana, Mścisława Rostropowicza, Kronos Quartet i wielu innych.

Kancheli tworzy także dla teatru. Od blisko 20 lat pracuje jako dyrektor muzyczny teatru Rustavellego w Tblisi. Jego opera Muzyka życia, dzisiaj już słynna kompozycja, powstała właśnie w tym teatrze przy współudziale dyrektora generalnego Roberta Strurua. Innymi znanymi kompozycjami teatralnymi są Diplipito na wiolonczelę, kontratenor i orkiestrę kameralną,

Czas... i znowu na skrzypce i fortepian (1997), Rokwa na orkiestrę symfoniczną (1999) i Styx na skrzypce, chór i orkiestrę (1999). Od czasu wykonania Opłakiwanego przez wiatr przez orkiestrę filharmonii Brooklyńskiej wiosną 1993 roku, krytycy wypowiadają się entuzjastycznie o całym dorobku twórczym Kanchellego.

Niesiony wiatrem historii, Giya Kancheli obecnie mieszka w Antwerpii. Jego muzyka jest wydawana przez wytwórnie Nonesuch i ECM New Series
 
Więcej szukaj w zbiorach CDKP 

Zobacz 
www.ecmrecords.com