Krasnogruda - Miłosza miejsce na Ziemi

Krasnogruda - Miłosza miejsce na Ziemi

Gdy Czesław Miłosz skończył 80 lata, bardzo żywo zaangażował się w kulturalną rewitalizację rodzinnego dworu w Krasnogrudzie. To tam, przy polsko-litewskiej granicy, spędzał dziecięce wakacje, tam przeżył pierwsze miłosne rozczarowanie i tam przed wojną napisał wiersze do przedwojennego tomiku "Trzy zimy".

Jako dziecko był bardzo samodzielny. Kiedy matka próbowała mu coś narzucić mówił "Siam, siam kapitan". Już wtedy ta cecha indywidualności się w nim zrodziła - opowiadał w reportażu "Album Rodzinny" brat poety Andrzej Miłosz.

Mały Czesław Miłosz spędzał każde lato w położonym przy polsko-litewskiej granicy dworze w Krasnogrudzie. Chodził tam oczywiście swoimi ścieżkami. Wałęsał się po okolicznych lasach sosnowych, łowił z innymi dziećmi okonie i przechadzał się po terenie rodzinnej posiadłości ziemskiej z dubeltówką (miała służyć mu do polowania na kaczki, choć podobno nikt go nigdy z upolowaną zwierzyną nie widział).

Do dziś obok dworu zachowała się stara lipa, która pamięta jeszcze lata przedwojenne. Nastoletni Miłosz z powodu swojej ogromnej nieśmiałości, zupełnie się już w Krasnogrudzie nie odnajdywał. Bardzo silnie przeżywał wtedy swoje towarzyskie wykluczenie i pierwsze zawody miłosne.

- Dwór stał się dla mnie miejscem bardzo wielu sprzecznych przeżyć - pisał w "Kronice o Krasnogrudzie".

9 lat starań o Krasnogrudę

Do Krasnogrudy leżącej na polsko-litewskim pograniczu Czesław Miłosz wracał we wspomnieniach, wierszach, przyjeżdżał tu także po powrocie z emigracji. Dwór po wojnie został włączony do terenów lasów państwowych i popadł w ruinę. 

Fundacja Pogranicze z Sejn postanowiła go odbudować. Z inicjatywą wyszedł sam poeta, który chciał by właśnie tam powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu - miejsce spotkań ludzi z pogranicza, różnych kultur i narodowości. W ostatnich latach życia mocno angażował się w plany rewitalizacji. 

Umowę o udostępnienie fundacji dworu w dzierżawę podpisano 30 czerwca 2002 roku, nomen omen w dniu 82 urodzin Czesława Miłosza. Dokładnie 9 lat później, 30 czerwca 2011 centrum zostanie w Krasnogrudzie otwarte.

Krasnogruda - miejsce, do którego się wraca

Audycję "Miejsca Miłosza - Krasnogruda" przygotowała Joanna Szwedowska z Dwójki. Reporterka wielokrotnie rozmawiała z poetą. W Krasnogrudzie spotkała się z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi z Fundacji Pogranicze, którzy kończą budowę Międzynarodowego Centrum Dialogu. Ich zdaniem, bez opowieści Miłosza i jego wizyt na pograniczu rewitalizacja dworu nie byłaby teraz możliwa. 

- Jest taki piękny wiersz "Powrót", który jest z Krasnogrudą związany - opowiada Krzysztof Czyżewski - To nie był taki powrót człowieka, który chce się tylko zwrócić do swoich starych śladów i pamiątek. Miłosz był bardzo ciekawy młodych ludzi, którzy tu przybywali, tego co oni chcą tutaj robić. Interesowało go co się tutaj rodzi na nowo wśród Litwinów i Polaków, którzy tu przecież razem żyją.

Jak mówią członkowie Fundacji Pogranicze, granica między ludźmi znika.

usc (zdjęcie pochodzi ze strony Fundacji Pogranicze, fot. Michał Moniuszko)