Książkę Waszej uwadze poleca, kierując się jak najbardziej subiektywnymi odczuciami, Barbara "mól książkowy" Krawcowicz., Forum Żydów Polskich

Książkę Waszej uwadze poleca, kierując się jak najbardziej subiektywnymi odczuciami, Barbara "mól książkowy" Krawcowicz., Forum Żydów Polskich

Wśród książek, jakie przeczytałem o okresie przed i po Szoa, dzieło Baka jest jedyne w swoim rodzaju. Mimo iż przepełnia je poczucie straty, potworności i umierania, jest to pełna umiłowania życia, zabawna książka, tryskająca radością na granicy katharsis... Jedyny raz w życiu znajdowałem przyjemność w czytaniu książki poświęconej tragedii narodu żydowskiego; zagładzie miasta, wspólnoty i rodziny; zniszczeniu dziedzictwa i pamięci zamordowanego świata.

Autor wskrzesił całą wspólnotę: nie tylko najbliższą rodzinę, lecz całe plemię ekscentrycznych wujów, dziadków, babek i pradziadków; postacie dramatyczne, liryczne i epickie; postacie niemal legendarne i te na granicy groteski i absurdu. I na tym polega alchemiczny cud tej książki - cała wspólnota przekonuje nas, czytelników, byśmy nie płakali i nie oddawali się żałobie, lecz patrzyli, słuchali, dotykali, wąchali, odnajdywali radość w odczuciach zmysłowych, tęsknili, śmiali się i identyfikowali z nimi - Amos Oz.

Samuel Bak należy do jednych z moich ulubionych malarzy. Jego obrazy można obejrzeć na stronie Pucker Gallery. Czytając książkę Baka w amerykańskim wydaniu przekonałam się, że potrafi on genialnie malować nie tylko pędzlem, ale także piórem.

Barbara "mól książkowy" Krawcowicz., Forum Żydów Polskich.

Samuel Bak Słowami malowane. Wspomnienie Wilna. Sejny 2006, Fundacja Pogranicze.