"Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość." - recenzja

"Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość." - recenzja

Recenzja „Podręcznika Dialogu. Zaufanie i tożsamość” autorstwa Krzysztofa Bystreka, która ukazała się w serwisie Romologica.net

„Podręcznik Dialogu. Zaufanie i tożsamość” („A Handbook of Dialogue. Trust and Identity”), to polska wersja książki, która powstała we współpracy Sejneńskiej Fundacji Pogranicze, oraz Ośrodka "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, wspólnie z Domem Polski Wschodniej w Brukseli.

To ogromny zbiór artykułów, tekstów, komentarzy, myśli i refleksji, wypracowanych na wielu międzynarodowych spotkaniach, konferencjach i debatach, w których wzięli udział teoretycy i działacze z całego świata. Pisarze, poeci, dziennikarze, publicyści, socjolodzy, antropolodzy kultury, filozofowie, liderzy organizacji pozarządowych, animatorzy, artyści oraz inni, poruszyli bardzo mocno temat dialogu międzykulturowego.

Kiedy pierwszy raz wziąłem w rękę tą niepozorną, czerwoną książkę, przeczytałem tytuł i przyjrzałem się zastanawiającemu obrazkowi na okładce, nie przypuszczałem, jak głęboką studnią wiedzy okaże się ta publikacja. O czym jest i co ma w sobie to "dziecko" tak licznych stwórców?

"Hans- Georg Gadamer powiedział, że żyć z Innym, jako Inny i dla Innego, to fundamentalne zadanie człowieka– zarówno na najwyższych, jak i na najniższych poziomach ludzkiej koegzystencji. Stąd być może bierze się ta szczególna przewaga Europy, która- jak stwierdził- próbowała i próbuje nauczyć się sztuki życia z Innym, tak by nie musiał on rezygnować ze swojej inności, a moja własna inność nie została zraniona. Fundacja Pogranicze jest najlepszym przykładem praktykowania takiej sztuki życia. Przekazanie tego doświadczenia innym jest według Gadamera historyczną misją Europy, a ja dodałbym jeszcze, że jest jej losem, który w przyszłości powinna przemienić w powołanie."- Zygmunt Bauman, Przebudowa roli Europy w świecie, Sympozjon "Europejska Agora", Krasnogruda, 30 czerwca 2011.

Człowiek wyróżnia się od innych zwierząt, przede wszystkim ze względu na swoją wysoce rozwiniętą inteligencję. Opanowanie umiejętności abstrakcyjnego myślenia, a dzięki temu podporządkowywania sobie innych gatunków i planowanego przez siebie intensywnego zmieniania świata, stało się możliwe dzięki rozwojowi i złożoności układu nerwowego, zwłaszcza kory mózgowej. Zamieszkaliśmy praktycznie każdy teren naszej planety, wszystkie kontynenty, a nawet dotknęliśmy cząstki kosmosu i stanęliśmy na Księżycu. Marzymy o tym, by polecieć dalej, odnaleźć cywilizacje pozaziemskie i nawiązać z nimi kontakt. Czy jesteśmy gotowi na poznawanie odległych kultur, skoro ogromny problem tkwi tu na Ziemi? Czy uda się znaleźć rozwiązanie dla braku umiejętności budowania dialogu międzyludzkiego.

"Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość" to swoiste wezwanie, okrzyk do poznania tego kim jest człowiek, który żyje pośród nas, gdzieś obok, a dokładniej rzecz biorąc, kim jest każdy z nas. Bez rozumienia tak ważnej kwestii i budowania odpowiednio ugruntowanego fundamentu relacji między ludźmi, nie uda nam się stworzyć niczego konstruktywnego, co mogłoby poprawić jakość naszego życie na ziemi.

Wszystko zaczyna się od jednej, małej komórki...

Obecnie szacuje się, że na naszej planecie żyje ponad 7 miliardów ludzi.

Dzięki nauce wiemy, że homo sapiens (człowiek rozumny) swoje korzenie ma w Afryce. Stamtąd też pochodzi ludzki język, który rozprzestrzenił się na cały świat i podległ ewolucji wraz z migrującymi ludźmi. Przez około 4 milionów lat, od kiedy człowiek stanął na nogach uwalniając ręce, które stały się zdolne do wyrobu precyzyjnych narzędzi, a później oswajając ogień poszerzając swoje wegetariańskie menu o mięso, ludzki mózg cały czas stawał się większy, aż trzykrotnie przerósł analogiczne organy u najbliższych małpich krewnych. W końcu nasi przodkowie rozwinęli potrzebę rysowania wszystkiego, czego doświadczali, aż w końcu nauczyli się pisać, czytać i mówić. I tak jest do dziś, gdzie komunikacja werbalna to nasza naturalna forma porozumiewania się między sobą.

Czytaj dalej na www.romologica.net