Pracownia Przyrody

Pracownia Przyrody

W Dworze w Krasnogrudzie otoczonym starym, niegdyś dworskim, a teraz zdziczałym parkiem mieści się pracownia Przyrody. Inspirację do jej utworzenia stanowił sam park, jak i związek miejsca z Czesławem Miłoszem który, będąc gimnazjalistą, a potem studentem Uniwersytetu w Wilnie, w majątku Kunattów, pensjonacie swoich ciotek spędzał letnie wakacje.

Pracownia powstała w 2012 roku kiedy to zaprosiliśmy dzieci ze szkół podstawowych w Sejnach, Gibach i Krasnowie żeby wspólnie, pod okiem pasjonata przyrody i ornitologa Marcina Siuchno odkrywać tajemnice przyrody, poznawać i opisywać drzewa i ptaki zamieszkujące Park. Spotykaliśmy się co tydzień, przemierzając park krok po kroku, obserwując wszystko to co dzieje się w trawie, na łące, w wodzie, w dziuplach i konarach drzew i starając się utrwalić to czego się nauczyliśmy za pomocą różnych technik plastycznych. Najwięcej czasu i uwagi poświęciliśmy jednak ptakom, bo to one zwracały nasza uwagę i budziły nasza ciekawość najbardziej. Do dziś odkryliśmy i poznaliśmy ponad 40 gatunków ptaków zamieszkujących park i jego okolice. Po trzech latach wspólnej pracy opracowaliśmy zeszyt/książeczkę pod nazwą "Atlas Parku Krasnogrudzkiego. Ptaki" w którym przedstawiliśmy niektóre z nich.

W tym numerze przedstawimy Państwu dwa ptaki z Atlasu. Będą to ptaki które właśnie w tym okresie można codziennie usłyszeć w parku. Jeden z nich zamieszkuje trzciny nad jeziorem i stamtąd można go usłyszeć bez obawy ze go pomylimy z którymkolwiek innym ptakiem, a dlaczego - dowiecie się po przeczytaniu tekstu. Drugi to mistrz „fletowych gwizdów” i naśladownictwa któremu mało kto ze świata skrzydlatych istot dorównuje. Wbrew swojej nazwie która zawiera określenie „zwyczajny”, jest całkiem niezwykły.

Ksenija Konopek

O BĄKU - ATLAS PARKU KRASNOGRUDZKIEGO. PTAKI

O KOSIE - ATLAS PARKU KRASNOGRUDZKIEGO. PTAKI