Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia została powołana do życia jako Orkiestra  Stołecznego  Królewskiego Miasta Krakowa w 1994 roku. U początków historii zespołu leży entuzjazm młodych muzyków ze studenckiego zespołu Kameralistów Krakowskich, który tak dalece ujął Roberta Kabarę – utytułowanego już wtedy wirtuoza, a zarazem  pedagoga w Akademii Muzycznej - iż zgodził się objąć młodych instrumentalistów swą opieką.  Wnosząc do wspólnej pracy doświadczenie z renomowanych scen muzycznych oraz oryginalną wizję artystyczną, przekształcił zespół w profesjonalną orkiestrę – Sinfoniettę Cracovia, która od pierwszych koncertów spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności i wysokim uznaniem krytyki.

Sinfonietta Cracovia to szczególne zjawisko na mapie muzycznej: orkiestra ciągle młoda, dynamiczna i pełna niespożytej pasji - orkiestra, która zalicza się do elity europejskiej  kameralistyki. Prowadzona od 17 lat ręką lidera Roberta Kabary cechuje się perfekcyjnym poziomem instrumentalnym oraz wyjątkową skalą wrażliwości i emocjonalności. Co więcej ma cechy niepowtarzalne:  z równą łatwością  i finezją  gra w składzie kameralnym, jak i symfonicznym.  Taka wszechstronność  jest konsekwencją kreatywnej koncepcji programowej Roberta Kabary, który jako dyrektor artystyczny konfrontuje orkiestrę z ciągłym wychodzeniem poza stereotypy i otwieraniem się na różnorodne wymiary  muzyki. Linię tę odzwierciedla  ciekawa polityka repertuarowa Sinfonietty, która spina dwie płaszczyzny: wielki kanon klasyki kameralnej i symfonicznej, z jednej, oraz z drugiej strony, formułę awangardy, a także różne konwencje muzyki ‘pogranicza’ skorelowanej z klasyką – od jazzu przez muzykę filmową i klezmerską po elektronikę.

Klasa i osobowość Sinfonietty sprawia, że orkiestra cieszy się od początku swego istnienia współpracą i przyjaźnią  wybitnych  dyrygentów i solistów światowej sławy, by z kręgu tych znamienitych postaci przywołać nazwiska takich mistrzów batuty jak: John  Axelrode, Gabriel Chmura, Christoph Eschenbach, Valery Gergiev, Marc Minkowski, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit czy Maxim Vengerov oraz świetnych wirtuozów poczynając od Rudolfa Buchbindera /fortepian/, Irene Grafenauer /flet/ i  Tabei Zimmermann /altówka/ - poprzez średnią generację w osobach Kai Danczowskiej i Ilyi Gringoltsa /skrzypce/, Petera Wispelwey’a /wiolonczela/  – po najmłodsze gwiazdy jak Jan Lisiecki /fortepian/, którego talent stał się wielkim odkryciem i ozdobą światowych obchodów Roku Chopinowskiego/2010/

Sinfonietta Cracovia jest  goszczona -  i entuzjastycznie oceniana - zarówno na historycznych scenach muzycznej Europy : od Sankt Petersburga i Berlina po Madryt i Istambuł, jak również w prestiżowym Lincoln Center w Nowym Yorku  czy na rzadko odwiedzanych przez muzykę europejską estradach koncertowych w Emiratach Arabskich. Występuje na scenach  wysoko cenionych festiwali: Schelzwig-Holstein Festival, ‘Warszawska Jesień’ i Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena /Warszawa/ czy  Unsound Festival / Kraków/ po - last but not least - krakowskie Błonia / Festiwal Muzyki Filmowej/ oraz halę ocynkowni Huty im. Sendzimira /festiwal Sacrum-Profanum/. Tym samym Sinfonietta tworzy nową jakość percepcji muzycznej, zyskując  uznanie i aplauz tak u  publiczności audiofilskiej, jak i w szerokich kręgach  młodych wielbicieli  ambitnej muzyki.

Sinfonietta Cracovia ma w swoim dorobku sporo interesujących realizacji telewizyjnych i filmowych dla znaczących sponsorów: BBC Classical Music Television, francuskiej TV Arte i Telewizji Polskiej, jak również liczne rejestracje CD dla wytwórni fonograficznych: Arion, Dux czy CD Accord.  Ostatnim osiągnięciem Sinfonietty jest płyta ‘Penderecki’ /2010/, nagrana pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego przez ekskluzywną holenderską firmę Channel Classics, z Robertem Kabarą jako solistą w I Koncercie skrzypcowym Maestro i Radovanem Vladkovicem, solistą w jego Koncercie na róg ‘Winterreise’.