Staroobrzędowcy. Liturgie des Vieux-Croyants de Russie.

Staroobrzędowcy. Liturgie des Vieux-Croyants de Russie.

Vocal Ensemble of the Old-Believers of Moscow

Liturgical Chant of the Old-Believers in Russia

Zespół wokalny moskiewskich staroobrzędowców

Pieśni liturgiczne rosyjskich staroobrzędowców

wydawca: Buda Musique

W ostatnich latach wydaje się coraz więcej nagrań muzyki cerkiewnej, jednak niewielu z dzisiejszych wykonawców zwraca się ku tradycji dawnej Rosji. Dokonał tego zespół wokalny moskiewskich staroobrzędowców, pośród których przechowana została średniowieczna muzyka cerkiewna. Śpiew praktykowany przez staroobrzędowców znacznie różni się od stylistyki pieśni chóralnych cerkwi prawosławnej, jest bardziej surowy, chór śpiewa unisono, dźwięk pozbawiony jest jakiegokolwiek teatralnego efektu, oczyszczony z wpływów zewnętrznych. Akcentuje się przede wszystkim doskonałą jedność męskich głosów, wymowę świętych słów, przedstawienie znaczenia wieczności. Muzykolog André Lischké powiedział o muzyce staroobrzędowców:

„Idea wykonania, muzycznego czy wizualnego, jest dla nich rzeczą obcą. Zamiast skupienia na przestrzenności dźwięku, koncentrują się na linii śpiewu, która postrzegana jest jako skrawek wieczności. Generalnie rola śpiewu jest ograniczana, linie melodyczne proste, często bliskie stylistycznie psalmodii.” 

Nauka śpiewu ma głęboki kontekst rytualny poprzez bezpośredni kontakt mistrza i ucznia, najczęściej podczas nabożeństwa. Barwa głosu, technika śpiewu, znajomość repertuaru są rzeczą naturalną, nauka trwa dziesiątki lat. Członkowie zespołu mówią:

„Nasze głosy zrodziły się w cerkwi”.

Spotykają się w moskiewskiej molennie p.w. św. Mikołaja, gdzie ojciec Piotr jest nastawnikiem. Po raz pierwszy wystąpili publicznie w sierpniu 1998 roku podczas Festiwalu Muzyki Średniowiecza i Renesansu w Jarosławiu w Polsce. W 2001 roku, dzięki zaproszeniu Radio France koncertowali we Francji. Numeracja psalmów i transliteracja z języka staro-cerkiewno- słowiańskiego wykonana zgodnie z tradycyjnym układem uznanym przez cerkiew staroobrzędowców. 

Śpiewacy: 
Ojciec Piotr Wasiliew, Igor Liubimow, 
Leonid Oustinow, Waleri Witouszkine

Więcej w zbiorach CDKP 

Zobacz: 
www.budamusique.com 
www.suwalszczyzna.pl/pol_ver/pol17.htm