Trudne sąsiedztwo w Brzeżanach: razem i osobno, Kurier Poranny, 10.07.2002

Trudne sąsiedztwo w Brzeżanach: razem i osobno, Kurier Poranny, 10.07.2002

Obraz Brzeżan wyłaniający się z książki Shimona Redlicha to obraz miasta stanowiącego przed drugą wojną światową barwną narodowściową mozaikę polsko-żydowsko-ukraińską 

Trudne sąsiedztwo w Brzeżanach: Razem i osobno

Fundacja Pogranicze zaproponowała kolejną pozycję w serii "Sąsiedzi" - książkę Shimona Redlicha Razem i osobno. Polacy, Żydzi, Ukraińcy w Brzeżanach 1919-1945

Jej autor jest wykładowcą historii współczesnej Europy i historii Żydów Europy Wschodniej na Uniwersytecie Ben-Guriona w Izraelu, absolwentem dwóch uniwersytetów: Harvarda i Nowojorskiego, autorem licznych publikacji historycznych. Ale jego korzenie tkwią gdzie indziej: urodził się we Lwowie, zaś pierwszych dziesięć lat swego życia spędził w Brzeżanach (miasto na południowy wschód od Lwowa). W czasie wojny, tak jak inni Żydzi, razem z rodziną znalazł się w gettcie, później wraz z matką ukrywał się w domu Ukrainki Tatiany (Tańki) Koncewicz, w 1945 roku przeniósł się do Łodzi, skąd po kolejnych pięciu latach wyemigrował do Izraela.

Powrót do wspomnień 
Przez całe dziesięciolecia dojrzewał do myśli o spisaniu historii swego dzieciństwa - powrót do tych czasów oznaczał zarazem powrót do lat wojny i Zagłady, a o tym pamiętać nie chciał. Udało się - ponad 40 lat po opuszczeniu Brzeżan Redlich powrócił do tego miasta, odnalazł ludzi, którzy pomogli mu przetrwać czas wojny. 

Aby odtworzyć obraz miasta, odszukał tych, którzy byli z nim związani: Żydów, Ukraińców i Polaków. Każdy rozdział książki rozpoczyna fragment będący zapisem wspomnień (a raczej ich strzępów) autora, po czym Redlich prezentuje część faktograficzną, będącą syntezą najważniejszych wydarzeń. Na koniec pozwala przemówić brzeżańczykom, cytując fragmenty ich opowieści. 

Narodowa mozaika 
Obraz Brzeżan wyłaniający się z książki to obraz miasta stanowiącego przed drugą wojną światową barwną mozaikę polsko-żydowsko-ukraińską. Pod tym względem nie odbiegały od reszty ziem wschodniej Galicji. Trudniej jest natomiast scharakteryzować stosunki panujące między Polakami, Ukraińcami i Żydami. Odnalezieni przez Redlicha brzeżańczycy zapamiętali przyjaźnie polsko-żydowskie czy żydowsko-ukraińskie, nabożeństwa w kościele, cerkwi i synagodze z okazji spotkania delegacji miasta z marszałkiem Rydzem-Śmigłym urodzonym w Brzeżanach (marzec 1937 roku), ale pamiętają także antyukraińskie akcje pacyfikacyjne (m.in. z 1930 roku), antysemickie treści w prasie ukraińskiej tuż przed wybuchem wojny, zdemolowanie ukraińskiej szkoły przez oddział polskiej policji (wrzesień 1930 rok), zbezczeszczenie polskich grobów przez ukraińskich nacjonalistów (maj 1936). 

Wzajemne stosunki 
Redlich, próbując uogólnić wzajemne relacje, stwierdza, że w latach 20. Żydzi nie spotykali się z jawną wrogością, mimo iż byli świadomi ogólnej niechęci do nich. Nie były najgorsze także stosunki polsko-ukraińskie, które jednak popsuły się, i to zdecydowanie, w latach 30. Czasy okupacji sowieckiej, a później niemieckiej, to okres bodaj najtrudniejszy we wzajemnych kontaktach, kiedy to kolejne grupy narodowościowe na krótko uzyskiwały swego rodzaju "przewagę" nad pozostałymi, co było efektem polityki prowadzonej przez okupantów: Sowieci próbowali pozyskać sobie Żydów, a przez krótki czas i Ukraińców, wskutek czego sytuacja ludności tych dwóch narodowości była stosunkowo niezłą; podczas gdy polityka Niemców wobec Żydów była wyjątkowo okrutna, zaś z Ukraińcami, a nawet i Polakami udawało im się porozumieć. 

Oczywiście, jest to uogólnienie, gdyż na przykład nacjonaliści ukraińscy byli zwalczani zarówno przez władze sowieckie, jak i niemieckie, a zamożniejszych i bardziej wykształconych Żydów nie ominęły deportacje i represje ze strony Sowietów. Należy też pamiętać, że wszystkie te zjawiska nie dotyczą tylko i wyłącznie Brzeżan - to raczej Brzeżany wpisały się w pewien ciąg wydarzeń, które objęły dawne ziemie południowo-wschodniej Polski. 

(NEJ) , "Kurier Poranny", 10.07.2002

Shimon Redlich, Razem czy osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach, 1919-1945. Sejny 2008, Fundacja Pogranicze.