Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony / Artiste irrassasié

Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony / Artiste irrassasié

Witold Urbanowicz. Artysta Nienasycony / Artiste irrassasié
pod red. Barbary Stettner-Stefańskiej
publikacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Dziedzictwa
Kulturowego, Warszawa 2011

Pierwsze albumowe wydawnictwo poświęcone w całości twórczości ks. Witolda Urbanowicza, artysty pochodzącego z Zarzecza Jeleniewskiego na Suwalszczyźnie, na stałe mieszkającego we Francji.

Witold Urbanowicz artysta malarz (...) urodzony w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim, blisko granicy polsko-litewskiej, swoją artystyczną przygodę rozpoczął - jak sam wspominał - z wewnętrznej potrzeby. Jego wrażliwość ukształtował rodzinny dom i suwalski pejzaż.

Potem był wadowicki Kopiec i przerwane służbą wojskową studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, Po święceniach, które przyjął w czerwcu 1972 roku. znalazł się we Francji i - jak się miało okazać - na wiele lat. Na dobre i złe, związał się z dwoma miejscami: paryskim pallotyńskim domem przy rue Surcouf i Imprimerie de Busagny w Osny. Od samego początku plastyczna, zawodowa aktywność łączyła Witolda z ośrodkiem znanym głównie z Centre i Editions du Dialogue oraz drukarnią, w której wychodziły pozycje serii „Znaki czasu" i „Świadkowie XX wieku", tłumaczenia biblijne Czesława Miłosza, a także miesięcznik „Nasza Rodzina". (...)

(...) Jan Lebenstein wyraził kiedyś w nielicznym, prywatnym gronie opinię, iż żywiołem, całym światem, zasadniczą predyspozycją Witka jest „pejzaż, pejzaż i jeszcze raz pejzaż". Z kolei Paweł Jocz był zdania, że - jak to określił - „Pan Bóg obdarzył Witka wyobraźnią filmową" i wszystko, co on robi, czego oczami i palcami dotyka, to dla niego pretekst, żeby powiedzieć więcej - wiele więcej, niż na to pozwala nieruchomy obraz - nie tyle o egzystencjalnych, co o bytowych dylematach. (...)

Cytowane powyżej fragmenty zaczerpnięto z eseju autorstwa Marka Wittbrota „Drogi i bezdroża, ścieżki wyobraźni”

Bogato ilustrowany album prezentuje kilkaset prac z zakresu różnych dziedzin sztuk plastycznych, tworzonych w rozmaitych technikach przez wszechstronnego i niezmiernie utalentowanego artystę. Wśród esejów m.in. teksty Jacka Cygana, Elisabeth Dudy i ks. Marka Wittbrota. Książka dwujęzyczna polsko-francuska w całości tłumaczona na język francuski.