Bożena Szroeder na V Kongresie Archiwów Społecznych w Lublinie

Na V Kongresie Archiwów Społecznych Bożena Szroeder

29.09 -1.10. 2023 - V Kongres Archiwów Społecznych "Historia na głosy" w Lublinie Bożena Szroeder 1 października o godz. 10.00 podczas prezentacji projektów artystycznych i kulturalnych opowie o "Kronikach Sejneńskich" oraz o godz. 14.30 poprowadzi warsztaty "O pracy nad pamięcią".

Kroniki sejneńskie

To spektakl, w którym aktorzy – nastoletni Polacy, Litwini i staroobrzędowcy mieszkający w Sejnach – opowiadają prawdziwe historie oraz legendy, które usłyszeli od swoich dziadków i pradziadków, odnajdując w nich własne korzenie. Na chwilę stają się własnymi przodkami, ucieleśniając ich wspomnienia romskich taborów, słowiańskich obrzędów kupalnych, pogańskich legend, by niepostrzeżenie przeistoczyć się w uczestników litewskiego wesela, a za chwilę opowiedzieć historię Racheli, córki krawca. Bogactwo wielokulturowej historii zostaje przywołane przez jej najmłodszych spadkobierców. Tajemnicą spektaklu jest jego pokrewieństwo z pradawnym znaczeniem odtwarzania mitu – to, że opowieść staje się tu i teraz, niejako bez pośredników.

Premiera spektaklu w reżyserii Bożeny Szroeder zrealizowanego w Ośrodku „Pogranicze - sztuk, kultur i narodów”, odbyła się w 1999 roku; od tego czasu prezentowano go w wielu miastach Polski i zagranicą.

O pracy nad pamięcią

Jak miejsce urodzenia w małym miasteczku uczynić ważnym w życiu młodych ludzi? Jak pokazać im ich własne centrum świata?

W czasie warsztatów poznamy historię prawie 25-letniego projektu pt. „Kroniki sejneńskie”, realizowanego w Sejnach na pograniczu polsko-litewskim. Będzie to opowieść o spotkaniu z najstarszymi mieszkańcami i mieszkankami, zbieraniu historii rodzinnych, wspomnień z dzieciństwa, historii sąsiedzkich, przywoływaniu dawnych, nieobecnych i dzisiejszych sąsiadów i sąsiadek. Dzielić będziemy się praktyką Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” dotyczącą tego, jak opowieści służą pracy artystycznej i stają się osobnymi aktywnościami – książką, wystawą, spektaklem teatralnym, filmem dokumentalnym, animacją.

Obejrzymy także filmy z powstającej od 13 lat „Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza”. Zaprezentowane zostaną bajki, baśnie i legendy, pieśni, opowieści domowe o rodzinnych pamiątkach, skarbach, dzieciństwie. Na koniec każda z osób uczestniczących w warsztatach stworzy swoją kartę rodzinną z ważnymi dla siebie opowieściami.

Miejsce: Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, ul. Głęboka 45, Lublin

V Kongres Archiwów Społecznych w Lublinie