Zespół

Stare zdjęcie ośrodka

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach został powołany do istnienia w styczniu 1991 roku przez wojewodę suwalskiego Franciszka Wasika.

Na mocy "Umowy w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania działalności Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", podpisanej przez Marszałka Województwa i Ministra Kultury w 2000 roku, Ośrodek jest obecnie instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury.

Od początku swego istnienia Ośrodek uzyskał także bardzo istotne wsparcie ze strony władz miasta Sejny, co się wyraziło m.in. w przekazaniu jego pracownikom mieszkań komunalnych czy budynków w użytkowanie. Swoją działalność Ośrodek prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga,  od 2011 roku  w MCD w Krasnogrudzie. Pracownie Ośrodka, w których toczy się ciągła, codzienna praca: Pracownia Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Pracownia Edukacji Regionalnej, Pracownia Kronik Sejneńskich, Pracownia Muzyczna, Pracownia Muzyki Miejsca, Pracownia Opowieści i Słowa, Pracownia Przyrodnicza (Ptasia, Ziemi), Pracownia Spiżarni Krasnogrudzkiej, Pracownia Głębokiej Pieśni, Pracownia Maski,  Pracownia Nowych Mediów, Pracownia Sztuki, Pracownia Wystawiennicza, Małe Muzeum Sejneńskie, Galeria "Biała Synagoga", i Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa.

Zespoły twórcze, pracujące przy Ośrodku: Teatr Sejneński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy, zespół redakcyjny Almanachu Sejneńskiego.

Zespół Ośrodka Pogranicze:

Krzysztof Czyżewski - dyrektor (kris@pogranicze.sejny.pl)
Wojciech Szroeder - z-ca dyr. (teatr@pogranicze.sejny.pl)
Agnieszka Zasowska - główna księgowa (k.agnieszka@pogranicze.sejny.pl)
Małgorzata Sporek-Czyżewska - programy krasnogrudzkie (teatr@pogranicze.sejny.pl)

Bożena Szroeder - programy sejneńskie ( centrum@pogranicze.sejny.pl)

Sekretariat (sekretariat@pogranicze.sejny.pl)

Instruktorzy:

Agata Szkopińska (agata@pogranicze.sejny.pl)

Urszula Wasilewska (urszula@pogranicze.sejny.pl)
Michał Moniuszko (michal@pogranicze.sejny.pl)
Ksenija Konopek (ksenia@pogranicze.sejny.pl)
Bożena Bartosiewicz (bozena.bartosiewicz@pogranicze.sejny.pl)
Anita Sznejder (anita@pogranicze.sejny.pl)

Kacper Szroeder (kacper@pogranicze.sejny.pl)

Dorota Jaczewska (dorota@pogranicze.sejny.pl)

Joanna Rakucewicz (joanna@pogranicze.sejny.pl)

Wiesław Szumiński (wieslaw@pogranicze.sejny.pl)

Współpraca:
Dariusz Korsak (administrator@pogranicze.sejny.pl) - Administrator sieci, IT