Pracownia Opowieści o Sąsiadach w podróży śladami Staroobrzędowców

Pracownia Opowieści o Sąsiadach - Wojnowo - 15 maja 2025

Pod przewodnictwem Janusza Jewdokimowa odwiedziliśmy dawny klasztor staroobrzędowców w Wojnowie.

To była to wyjątkowa podróż do świata duchowości, wytrwałości i bogatej historii starowierców na Mazurach. Oglądaliśmy cenne ikony, starodruki oraz elementy wyposażenia liturgicznego, które zachowały się w molennie monasterskiej. W Wojnowie odwiedziliśmy także piękną, prawosławną drewnianą cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, gdzie dzięki opowieści jednej z sióstr wprowadzeni zostaliśmy w zwyczaje, religię i kulturę prawosławia. Ostatnim punktem naszej podróży była wizyta w Muzeum Michała Kajki w Ogródku – miejscu poświęconym jednemu z najwybitniejszych mazurskich poetów ludowych. Spacerując po dawnym domu Kajki, poznaliśmy jego życie, twórczość i wkład w zachowanie mazurskiej tożsamości.

To była niezwykle inspirująca podróż do wielokulturowego świata Mazur. A to dopiero początek naszych tegorocznych podróży i poszukiwań!

fot. Agata Wasilewska


logo MKiDN

Projekt "Sejneńska Akademia Artystyczna" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna”.