Podczas wydarzenia poznasz założenia i komponenty naszego kompleksowego, bezpłatnego zestawu edukacyjnego dla nauczycieli, edukatorów i dziennikarzy. Zestaw ten obejmuje m.in. podcasty, portal internetowy uczycsiezhistorii.pl z interaktywnymi mapami miejsc Holokaustu, gotowe scenariusze lekcji, angażujące materiały edukacyjne oraz poruszające osobiste narracje w publikacjach.
Będzie to również okazja do spotkania z zespołem doświadczonych instytucji partnerskich realizujących projekt: Fundacją Ośrodka KARTA (Warszawa), Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej (Warszawa), Fundacją Otwarta Edukacja (Białystok), Fundacją Pogranicze (Sejny), Litewską Wspólnotą Żydowską (Wilno) oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN” (Lublin).
W programie inauguracji:
- Inspirujący wykład prof. Michała Bilewicza pt. Nauczanie o Holokauście w czasach wojen i kryzysów.
- Możliwość aktywnego uczestniczenia w dyskusjach w małych grupach prowadzonych przez przedstawicieli organizacji partnerskich. Tematy stolików dyskusyjnych to:
- Wykorzystanie multimedialnych narzędzi w edukacji o Holokauście (nawiązuje do tworzonego multimedialnego zestawu edukacyjnego, prowadząca: KARTA)
- Rola świadectw osobistych w nauczaniu o II wojnie światowej i Holokauście (projekt zakłada publikację dwóch osobistych narracji, prowadząca: KARTA)
- Metody przeciwdziałania antysemityzmowi i nietolerancji w lokalnym środowisku edukacyjnym (główna idea projektu to edukacja przeciwko antysemityzmowi, prowadząca: Fundacja Otwarta Edukacja).
- Kształtowanie postaw demokratycznych i obywatelskich poprzez edukację o Holokauście - wyzwania, zagadnienia, metody (prowadząca: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej).
- Jak historia mówiona i podcasty wspierają edukację w kontekście lokalnym (metodologia projektu opiera się na wywiadach oral history i wykorzystuje narzędzia podcastu, prowadząca: Brama Grodzka - Teatr NN).
- Znaczenie pamięci lokalnej i dziedzictwa kulturowego w edukacji o Holokauście (prowadząca: Fundacja Pogranicze).
- Wyzwania i najlepsze praktyki w edukacji o trudnej przeszłości na Litwie (prowadząca: Litewska Wspólnota Żydowska – dyskusja w języku angielskim).
- Nawiązanie cennych kontaktów z innymi nauczycielami, edukatorami i ekspertami z Polski i Litwy.
- Informacje o możliwości udziału w przyszłych warsztatach i szkoleniach w ramach projektu.
- Możliwość podzielenia się własnymi sugestiami i spostrzeżeniami.
- Bezpłatny egzemplarz publikacji KARTY: Larissa Cain, Dziewczynka z zamkniętego miasta. Wspomnienia z getta warszawskiego.
Zapraszamy ekspertów metodycznych, nauczycieli, edukatorów oraz dziennikarzy.
Zgłoś swoje uczestnictwo do 17 kwietnia 2025 roku, wypełniając formularz zgłoszeniowy:
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Dołącz do nas, aby wspólnie pracować na rzecz edukacji przeciwko antysemityzmowi i budować przyszłość opartą na zrozumieniu i tolerancji.
Współorganizator wydarzenia: Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza w Warszawie.
Kontakt: a.kudelka@karta.org.pl, tel. +48 22 848 07 12
Projekt „Edukacja przeciwko antysemityzmowi. Uczyć się z przeszłości, aby zrozumieć współczesne wyzwania. Multimedialny zestaw edukacyjny” („Educational Toolkit”) jest finansowany ze środków europejskiego programu „Obywatele, równość, prawa i wartości” (Citizens, Equality, Rights and Values, CERV).
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności