Serdecznie zapraszamy na spektakl plenerowy - Wszyscy śnimy pod jednym dachem!

Zapraszamy Państwa Serdecznie na Spektakl Plenerowy - ,,Wszyscy śnimy pod jednym dachem"!

Drodzy Państwo,

już zupełnie oficjalnie i z radością w sercu chcielibyśmy Państwa zaprosić na nasze wielkie święto - Wszyscy śnimy pod jednym dachem - Spektakl plenerowy.

Wydarzenie odbędzie się 22 maja o godzinie 21:00 w Amfiteatrze Dworu Miłosza w Dwór Miłosza w Krasnogrudzie - Międzynarodowe Centrum Dialogu!

WSTĘP WOLNY!

Fundacja Pogranicze zaprasza na plenerowy spektakl muzyczny „Wszyscy śnimy pod jednym dachem”, którego premiera odbędzie się 22 maja 2025 roku o godzinie 21:00 w Parku krasnogrudzkim przy Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie.

Spektakl inspirowany jest mitologią bałtyjską, ludowymi wierzeniami kosmologicznymi oraz tradycyjnymi pieśniami dzukijskimi pochodzącymi z polsko-litewskiego pogranicza. Usłyszeć je będziemy mogli w wykonaniu wielopokoleniowego chóru mieszkańców przygranicznych wsi – Dusznicy, Żegar i Krasnogrudy.

To poetycka opowieść o życiu pod wspólnym niebem, która splata dawne tradycje z nowoczesnym językiem muzyki i scenografii. Spektakl, tworzony w duchu sztuki partycypacyjnej, rozwijał się podczas kilkumiesięcznych warsztatów prowadzonych przez pochodzących z Litwy artystów Eglė Kašėtienė i Rokasa Kašėta oraz Magdalenę Barszcz i Staszka Czyżewskiego.

Usłyszymy muzykę skomponowaną specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, łączącą brzmienia tradycyjnych instrumentów z eksperymentalnymi dźwiękami syntezatora. Opowieść snuta przez pochodzącego z Suwalszczyzny aktora, Daniela Namiotko, zabierze widza w podróż przez symboliczne etapy życia – dzieciństwo, młodość, dorosłość i starość – odzwierciedlone w cyklu faz Księżyca i kosmicznym porządku.

„Wszyscy śnimy pod jednym dachem” to również święto sąsiedztwa. To wspólna opowieść społeczności polsko-litewskiej, próba wzmacniania więzi, odkrywania wspólnego dziedzictwa i poprzez spojrzenie w gwiazdy poszukiwania uniwersalnego języka zachwytu nad światem.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyseria: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski
Scenariusz: Magdalena Barszcz
Muzyka: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski, Eglė Kašėtienė, Rokas Kašėta, Kamila Kolter
Scenografia: Marta Sitarz
Kostiumy: Magdalena Wołczek
Reżyseria światła: Piotr Szroeder
Reżyseria dźwięku: Mikołaj Pohl
Przygotowanie muzyczne: Magdalena Barszcz, Stanisław Czyżewski, Eglė Kašėtienė, Rokas Kašėta

OBSADA

Koncepcja i gra aktorska: Daniel Namiotko

Chór: Małgorzata Sporek-Czyżewska, Jan Dabulis, Aniela Janczulewicz, Jowita Janczulewicz, Tomek Janczulewicz, Anna Łostowska, Witold Łostowski, Stanisława Milewska, Helena Okulanis, Sylwia Piwowarska, Biruta Raglis, Anna Skrypko, Helena Waszkiewicz

Zespół instrumentalny i wokalny dzieci: Franek Faliszewski-Pułka, Janek Faliszewski-Pułka, Tola Faliszewska-Pułka, Hela Fiedorowicz, Ignacy Fiedorowicz, Tymek Fiedorowicz, Gabrysia Litwińska, Antek Mokry, Marysia Mokry, Nikola Piwowarska, Oliwka Piwowarska, Karolina Rakucewicz, Kuba Rakucewicz, Daniel Waszkiewicz, Gabryś Waszkiewicz

BIOGRAMY:

Eglė Kašėtienė – etnomuzykolożka, folklorystka, promotorka tradycyjnego śpiewu dzukijskiego, zdobywająca doświadczenie podczas ekspedycji etnograficznych w Dzūkiji. Założycielka i organizatorka Festiwalu Kultury Dzūkijskiej „Čiulba ulba” oraz autorka wielu projektów i inicjatyw związanych z muzyką tradycyjną. Napisała pracę magisterską z etnomuzykologii na temat specyfiki tradycyjnego śpiewu dzukijskiego, koncentrując się na autentycznym brzmieniu starych pieśni regionu oraz subtelnościach dialektu i formacji głosu.

Rokas Kašėta – muzyk, multiinstrumentalista, twórca instrumentów „Moondrums”, śpiewak ludowy. W 2020 roku zapoczątkował nowy podgatunek muzyczny – Dzūkodelika, który łączy nowoczesne formy muzyczne z dialektem dzukijskim. Celem Rokasa jest budowanie mostu między tradycyjnym dialektem a współczesnymi formami ekspresji artystycznej, aby nadać mu nowe życie i uchronić przed zapomnieniem. W jego twórczości tradycyjny śpiew inspirowany dzukijskimi pieśniami ludowymi, lokalną kulturą i naturą przybiera nowoczesną formę. Dzūkodelika łączy poezję śpiewaną, reggae, rap, folklor dzukijski, bossa novę i inne gatunki, a wokalom towarzyszą różnorodne instrumenty: gitara, gimbri, rubab, Moondrum.

Daniel Namiotko – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Żeromskiego w Kielcach, NowymTeatrem w Warszawie oraz Teatrem Polskim w Poznaniu. Za rolę Xaviera w filmie „Noamia” (reż. Antonio Galdamez, 2020) otrzymał nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy aktor”.

Magdalena Barszcz - skrzypaczka, kompozytorka, edukatorka. Szczególnie zainteresowana współpracą z reprezentantami innych dziedzin sztuki oraz improwizacją. Tworzy nowe utwory z tancerzami, artystami wizualnymi, aktorami i muzykami. Dzieli się pasją do muzyki i kompozycji jako liderka warsztatów, które prowadzi z różnymi grupami społecznymi. Absolwentka klasy skrzypiec w Konserwatorium w Maastricht oraz studiów magisterskich Music Leadership w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Stanisław Czyżewski - muzyk, kontrabasista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Od 2012 był związany ze znanym polskim zespołem ,,domowe melodie". Od wielu lat zajmujesię prowadzeniem i współorganizowaniem projektu ,,Camera pro Classica" - stwarzającego przestrzeń dla muzyki klasycznej w Sejnach oraz prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i seniorów w Sejnach pod skrzydłami Ośrodka ,,Pogranicze - sztuk, kultur i narodów".

Marta Sitarz - artystka wizualna, scenograf teatralny i festiwalowy. Darzy szczególnym zainteresowaniem tworzenie przestrzeni immersywnych, bezpośredniość i intymność doświadczeń na żywo. Nie obca jej zarówno praca konceptualna, jak i manualna
czy budowlana.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej rezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.

#Poland25EU #KulturaJestWspólna