15 - 21 września 2012 - Filmowa Kolekcja Bajek: warsztaty animacji z Joanną Polak

15 - 21 września 2012 - Filmowa Kolekcja Bajek: warsztaty animacji z Joanną Polak

15 września 2012 rozpoczęły się kolejne warsztaty animacji, w trakcie których powstaje trzecia Kolekcja Bajek - "Opowieści Pogranicza". Warsztaty prowadzą Joanna Polak i Wiesław Szumiński.

Joanna Polak 

Urodzona 12 marca 1978 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom mgr sztuki, realizatora obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, ze specjalnością - reżyser filmu animowanego - uzyskała w 2003; asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. 
Prowadzi eksperymenty w zakresie cyfrowej grafiki animacyjnej. Poza kwestiami stricte artystycznymi interesują ją pionierskie badanie na polu filmoterapii, które owocują interesującymi wynikami, osiągniętymi we współpracy z naukowcami z ośrodków leczenia uzależnień i programem wychodzenia z bezdomności. 
Jej filmy, videoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na 23 wystawach, 61 festiwalach (na 5 kontynentach), 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad 300 prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych. Jej aktualne poszukiwania twórcze skupiają się wokół eksperymentów z video instalacją symultaniczną. 
Współpracuje z TVP.

Wiesław Szumiński

Artysta plastyk, animator życia kulturalnego Suwałk. 
Urodził się w 1958 roku w Krasnopolu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978-1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-1986). 
Autor obrazów rzeźb, ilustracji  książkowych, aranżacji ekspozycji i scenografii teatralnych. Pracownik Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”,  gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi w pracowni ceramicznej. 
Współtwórca projektów realizowanych z dziećmi: „Kroniki sejneńskie”, „Gra szklanych paciorków”,  „Macewy z sejneńskiego Kirkutu”, „Gliniana Księga”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”, „ Gliniane zabawki”. Kustosz Galerii Papuciarnia i Galerii w Białej Synagodze. Pracuje również  w Specjalistyczno-Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, prowadząc terapię przez sztukę. Swoje prace wystawiał m.in. w Knivsberg, (Dania), Strumicy ( Macedonia), Paryżu (Francja),  Sarajewie i Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Lipsku (Niemcy), Gutersloh (Niemcy), Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina) a także Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Suwałkach.

Więcej o trzeciej kolekcji TUTAJ.