14 grudnia 2020, Klasa Muzyki Miejsca

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza, 14 grudnia odbyło się spotkanie Michała Moniuszko, prowadzącego Klasę Muzyki Miejsca Spsejny z mistrzami, Marcinem Dymiterem z Gdańska i Marcinem Barskim z Krakowa.

Zadaniem obu Marcinów jest utworzenie mapy dźwiękowej Sejn wg opowieści i tekstów zapisanych przez uczniów klasy VIIa i wychowawczyni Marzanny Zianowicz. Rozmowa dotyczyła przygotowań technicznych do realizacji mapy oraz przygotowaniu wspólnej lekcji online, która odbędzie się w czwartek 17 grudnia.
Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes https://field-notes.bandcamp.com/, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter https://emiter.bandcamp.com/, niski szum, ZEMITER, TRYS SAULES, MAPA oraz innych efemerycznych formacjach. Jest pomysłodawcą i kuratorem – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Poza tym, w  aplikacji noTours oraz aktualnie echoes, przygotowujemy prace audio dedykowane przestrzeniom miasta. Do tej pory wspólnie pracowaliśmy nad projektami: historia parku miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Przewodnik po Elblągu, Tramwaj widmo (projekt dla Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie) oraz projekt audio INDRĖ LIŠKAUSKAITĖ "Red Data Book" prezentowany w ramach festiwalu Wydźwięki/ Resonances  w Elblągu.
https://pl-pl.facebook.com/wydzwieki/
Marcin Barski - niezależny kurator, autor tekstów i twórca prac dźwiękowych oraz opartych na technologii geolokalizacyjnej spacerów dźwiękowych. Współtwórca Instytutu Pejzażu Dźwiękowego i wystawy Polish Soundscapes (z Marcinem Dymiterem), współpracuje z galeriami i festiwalami w Polsce i za granicą. Swoje prace pokazywał m.in. na Sanatorium Dźwięku (Sokołowsko) i Festiwalu Audio Art (Kraków), prowadzi warsztaty z tworzenia spacerów przy pomocy aplikacji mobilnych (m.in. dla Museum of Walking z Londynu). Zbiera nagrania prywatne z porzuconych kaset magnetofonowych i opisuje je na blogu tasmyprawdy.pl, wydał opartą na nich płytę "Wanda's Dream" (Reading Group, 2018). Występuje w zespole Stare Taśmy i w duecie To się nie uda (z Konradem Gęcą). Przykłady zrealizowanych spacerów dźwiękowych: http://ipd.org.pl/nieprzewodniki/

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury