14 lipca 2011 - Staff / "Kroniki Sejneńskie"

14 lipca 2011 - Staff / "Kroniki Sejneńskie"

14 lipca 2011 w przestrzeni Krasnogrudzkiego parku, na pomoście położonym nad jeziorem Hołny odbył się koncert, będący zwieńczeniem trzydniowych warsztatów, jakie zespół Staff przeprowadził z dziećmi z grupy Kronik Sejneńskich.

W koncercie udział wzięła też grupa młodzieży z poprzednich grup "Kronik Sejneńskich" oraz  współpracujący z Pograniczem od wielu lat - Adam Kozłowski - pieśniarz cygański oraz Alina Wawrzyniuk pracujaca z młodzieżą nad pieśnią białoruską.

Obecność zespołu Staff związana jest z przygodą artystyczną z roku 2006 – warsztatami muzycznymi z młodymi ludźmi, którzy w latach 2003–2006 w ramach działań Pracowni Kronik Sejneńskich m.in. zbierali, a potem sami wykonywali pieśni pogranicza – pieśni litewskie, żydowskie, cygańskie, białoruskie, rosyjskie (szczególnie te śpiewane przez zamieszkujących Sejneńszczyznę Rosjan staroobrzędowców), ukraińskie i polskie.

Efektem tej pracy był koncert łączący free jazz i pieśni tradycyjne z regionu pogranicza, który prezentowany był w Sejnach i dwukrotnie w Toruniu. W tym roku Staff powraca do tejże formuły, tym razem zapraszając do przygody muzycznej kolejne pokolenie młodych z Sejn.

Zespół jazzowy Staff powstał w listopadzie 2003 roku. Obecny skład tworzą młodzi muzycy: Tomasz Markanicz (saksofon altowy), Bartosz Staszkiewicz (fortepian, piano Rhodesa), Maciej Matysiak (kontrabas), Michał Bryndal (bębny). Zespół wykonuje wyłącznie własne kompozycje, część z nich została nagrana w studio S4 Radia Gdańsk i znalazła się na pierwszej płycie grupy. Obecnie zespół skończył nagrywanie materiału na drugą płytę, a sesje te zostały zarejestrowane w Radiu PiK. Niektóre nagrania zespołu Staff pojawiły się na składance Polish Jazz 2007 wydanej przez wytwórnię Polonia Records. Staff wystąpił między innymi na Skok Jazz Sopot Festival 2005, Jazz Od Nowa Festival 2006, 29. Gottinger Jazz Festival 2006, 31. Gottinger Jazz Festiwal 2008 (Niemcy), a także w ramach festiwalu miast partnerskich w Leiden (Holandia). Wziął również udział w kilku konkursach: zdobył pierwsze miejsce w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (Michał Bryndal otrzymał tam dodatkowo nagrodę dla najlepszego instrumentalisty), był finalistą „Klucza do kariery” w Gorzowie Wielkopolskim i „Krokus Jazz Festival” w Jeleniej Górze. Stylistycznie Staff nawiązuje czasem do klimatu nagrań wytwórni ECM. Kompozycje są często otwarte strukturalnie, pozostaje w nich miejsce dla działania przypadku, indywidualnego impulsu, zbiorowych poszukiwań. Ciche, introwertyczne niemal fragmenty zderzają się z niepoukładanymi wybuchami aleatoryzmu i atonalności. W muzyce zespołu odbijają się fascynacje poszczególnych instrumentalistów, zarówno klasyką jazzową, jak i nurtem minimal music oraz współczesną „czarną” muzyką rozrywkową.