18 marca 2013 - Kroniki Sejneńskie w Teatrze Polskim

18 marca 2013 - Kroniki Sejneńskie w Teatrze Polskim

W ramach cyklu: Goście w PolskimKroniki Sejneńskie wystawione zostały na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 18 marca 2013.

Młodzież z Teatru Sejneńskiego zagrała na scenie Kameralnej Teatru Polskiego. Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego, po spektaklu Kronik Sejneńskich spotkał się z młodzieżą i podzielił się z nimi wrażeniami z ich występu. Na widowni byli także poprzedni "kronikarze" z pierwszej i drugiej grupy Kronik Sejneńskich, z którymi obecna grupa wykonała kilka pieśni na koniec spotkania.

Kroniki Sejneńskie  to długofalowy program artystyczno-edukacyjny, na który składają się warsztaty artystyczne i historyczne, warsztaty praktyk dialogu międzykulturowego, lekcje, wystawy, oraz spektakl przygotowany przez młodzież, który prezentowany był w wielu miastach Polski i w różnych krajach Europy, między innymi w Teatrze LaMaMa w Nowym Jorku czy na festiwalu ETC_2011 w Madrycie.

Premiera „Kronik” odbyła się w 1999 roku - wraz z warsztatami w Krasnogrudzie w twórczej przygodzie zaczyna swój udział czwarte pokolenie młodych ludzi, próbujących za pomocą teatru i przekazów zasłyszanych od najbliżyszch ludzi, opowiadać historię Sejn.

W pracy nad spektaklem biorą udział przedstawiciele różnych narodowości i wyznań - Polacy, Litwini i staroobrzędowcy.