27 lipca 2012 - Profesjonalizm

27 lipca 2012 - Profesjonalizm

Po nazwą Profesjonalizm kryje się sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Zespół składa się z trąbki, dwóch saksofonów (na zmianę z klarnetami) oraz klasycznej sekcji rytmicznej z pianinem na czele. Jego skład to crème de la crème warszawskiej sceny niezależnej, sami „wyjadacze”.

Materiał muzyczny na płytę debiutancką pt. „Chopin Chopin Chopin” został skomponowany przez lidera grupy w połowie 2010 roku za namową warszawskiego Domu Kultury Śródmieście. Masecki sięgnął tu do najwcześniejszych doświadczeń muzycznych, kiedy jako dwunastolatek uczestniczył w jam sessions w klubie Akwarium i „wszedł w dialog” z amerykańską muzyką jazzową z pięknego okresu 1920–1950. Jest to pierwszy autorski projekt tego wybitnego pianisty, w którym prezentuje się jako dojrzały kompozytor.

W kwietniu 2011, po legendarnej czterodniowej rezydencji koncertowej w klubokawiarni Chłodna 25, Profesjonalizm dokonał rejestracji muzycznej w przedwojennych warunkach audio.

Na krążku „Chopin Chopin Chopin” nuta bigbandowa przekomarza się z nonszalancją à la Thelonious Monk, blues z wodewilem, liryka z łajdactwem, tajemnica z kpiną. Szaleństwo dźwięków podporządkowane jest jednak wizji, którą można określić jako barwny portret muzyki samej w sobie. Sekcje dęta i rytmiczna działają jak w pełni zsynchronizowany oddział komandosów. Coś dla wielbicieli przygód. Profeska zaiste.

/Filip Łobodziński, Newsweek/

Zespół wystąpi w składzie:

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, dyrektor
Kamil Szuszkiewicz – trębacz
Michał Górczyński – klarnecista, saksofonista
Tomasz Duda – saksofonista
Piotr Domagalski – kontrabasista
Jerzy Rogiewicz – perkusista