4-8 lipca 2007 - Sympozjum „Nowa agora” - Wrocław.

Sympozjum „Nowa agora” - Wrocław.

Nowa agora” to projekt międzynarodowych spotkań poświęconych wielokulturowości, gromadzących teoretyków i praktyków dialogu międzykulturowego – naukowców, działaczy organizacji pozarządowych i liderów w swoich społecznościach. W 2006 roku Fundacja Pogranicze we współpracy z instytucjami z Włoch i Bośni zorganizowała pierwsze sympozjum „Nowa agora” w Sarajewie.

W świecie mówi się coraz częściej o kryzysie społeczeństwa wielokulturowego. W obliczu nowych fal uchodźców i emigrantów, bliskiego styku z islamem i innymi kulturami, odradzaniu się starych urazów na tle narodowościowym czy religijnym, jesteśmy świadkami odradzania się postaw wrogich innemu, wrogich dzieleniu wspólnych wartości i wspólnego życia w zróżnicowanym kulturowo społeczeństwie. W dawnych wielokulturowych miastach Europy i na jej pograniczach istniała agora – przestrzeń, która umożliwiała spotkanie i dialog grup, które różniły się od siebie narodowością, religią czy językiem. Jednocześnie stanowiła niezbędne spoiwo dla ich współistnienia, wytwarzała kulturę dialogu, która oddziaływała na etos życia codziennego. Czy jesteśmy świadkami zaniku agory w nowoczesnych, wielokulturowych społeczeństwach demokratycznych? Czy możliwe jest jej odrodzenie? 

Celem projektu „Nowa agora” jest wypracowanie nowej refleksji i praktyki w dziedzinie dialogu międzykulturowego, który jest jednym z największych wyzwań dla dzisiejszej Europy. Fundacja Pogranicze, od lat prowadząca projekty międzykulturowe na pograniczu polsko-litewskim, razez ze swoimi partnerami z zagranicy chce inspirować debatę o współczesnym społeczeństwie wielokulturowym i o tym, jak ideę dialogu międzykulturowego realizować w praktyce. Upowszechniamy refleksję nad problemami i wyzwaniami wielokulturowości i pokazujemy nowatorskie projekty artystyczno-edukacyjne, realizowane w społecznościach wielokulturowych.

Trzydniowe sympozjum we Wrocławiu składać się będzie z wykładów prowadzonych przez wybitnych intelektualistów. Sympozjum nie jest typową konferencję naukową, lecz otwartą debatą, dostępną dla szerokiej publiczności. Spotkanie dotyczyć będzie trzech głównych tematów:

Dzień 1: 
Temat dnia: Cosmopolis. Dziedzictwo, nowoczesność i budowanie mostów jako nowa strategia miasta wielokulturowego

Dzień 2: 
Temat dnia: Religia w świecie wielokulturowym – nowe miejsce religii

Dzień 3: 
Temat dnia: “Co się z nami stało?” - obecna sytuacja w krajach postkomunistycznych bloku wschodniego; kłopoty z demokracją i odrodzenie sentymentów nacjonalistycznych

Organizatorzy: 

Fundacja Pogranicze 
Międzynarodowy Instytut Studiów nad Kulturą i Edukacją Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji (IISCE)

Wykładowcy:
Zygmunt Bauman (Leeds), Ashok Bhalotra (Rotterdam), Edwin Bendyk (Warszawa), Ivana Bursikova (Praga), Hana Červinkova (Wrocław), Krzysztof Czyżewski (Sejny), Rafał Dutkiewicz (Wrocław), Konstanty Gebert (Warszawa), David Goodhart (Londyn), Juliet Golden (Wrocław), Eva Hoffman (Londyn), Aleksander Kaczorowski (Warszawa), Basil Kerski (Berlin), Chris Keulemans (Amsterdam), Barbara Kirshenblatt-Gimlett (Nowy Jork), Leszek Koczanowicz (Wrocław), Ivan Krastev (Sofia), Elżbieta Matynia (Nowy Jork), Stanisław Obirek (Łódź), Martin M. Šimečka (Praga), Ewa Zadrzyńska (Warszawa).

Uczestnicy:
W sympozjum weźmie udział łącznie około 80 osób: około 20 wykładowców i panelistów oraz przedstawiciele władz miejskich Wrocławia, realizatorzy projektów międzykulturowych z Polski i zagranicy, działacze organizacji społecznych z Wrocławia i Dolnego Śląska, dziennikarze, przedstawiciele środowisk akademickich Wrocławia i studenci.