4 sierpnia 2011 - Ludomir Franczak: ERFT – spektakl multimedialny - piwnice dworu

4 sierpnia 2011 - Ludomir Franczak: ERFT – spektakl multimedialny - piwnice dworu

Projekt ERFT dotyczy wojennych losów mojej babci – Józefy Wandy Kraus (wcześniej Franczak) z domu Filipczakówny. Babcia przed wojną wraz ze swoją rodziną mieszkała w Dolinie i w Kałuszu pod Lwowem. Całość projektu opiera się na tajemnicy rodzinnej, którą babcia powierzyła mojemu ojcu. Postanowiłem odkryć rodzinny sekret – znaleźć prawdziwego dziadka. Poszukiwania rozpocząłem w Polsce od rozmów z ojcem. Następnym etapem były Węgry i próba dotarcia do rodziny bądź samego dziadka. W trakcie swoich działań nagrywałem wszystko kamerą wideo oraz gromadziłem wszelkie dokumenty (listy, maile, fotografie itd.), które stały się podstawą ostatecznej prezentacji.

Efektem projektu jest multimedialny spektakl, w którym pomieszane zostały media dźwiękowe, teatralne, wizualne i historyczne. Opowiada on historię Wandy i Bożeny. Historię budującą tożsamość rodzinną, ale i narodową. Opowiada o wojnie i jej wpływie na nasze losy, nie poprzez żołnierzy przesuwających się po mapie Europy, ale osobistą historię mojej babci i jej córki.

Jednocześnie interesuje mnie sam proces „pamiętania”. Chcę się dowiedzieć, jak historyczne fakty są zapamiętywane i modyfikowane w atmosferze sekretu rodzinnego – szeptanego po kątach. Historia mojej babci jest jedną z wielu historii wojennych – jednocześnie jest historią mojej rodziny, wiąże się z jej tożsamością. Ostateczny performance/instalacja przedstawia też niejednoznaczność jej narracji – to, w jaki sposób jest ona zmodyfikowana (mój stryj np. twierdzi, że doktor był baronem...). Ujawnia, w jaki sposób powstaje legenda i jaki ma ona wpływ na nasze życie.

/Ludomir Franczak/

Scenariusz, realizacja: Ludomir Franczak
Muzyka: Marcin Dymiter