"Bajki Pogranicza" na greckim festiwalu "Olympia"

"Bajki Pogranicza" na greckim festiwalu "Olympia"

"Bajka o Cyganie i czerwonym wężu" z pierwszej edycji Filmowej Kolekcji Bajek Pogranicza zakwalifikowała się do konkursu w kategorii krótkich animacji na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Olympia", który odbył się w Pyrgos w Grecji, w terminie 1-8 grudnia 2012.

Festiwal "Olympia" jest jedyną tego typu imprezą w Grecji; jego powstanie zostało zainspirowane dzialalnością i wartościami, którym hołdują C.I.F.E.J (Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse - Miedzynarodowe Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży), oraz E.C.F.A. (European Children's Film Association - Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Filmu Dziecięcego), w których Festiwal jest zrzeszony.

Celami, jakie stawiają sobie organizatorzy są między innymi wspieranie i popularyzacja na całym swiecie wysokiej jakości produkcji filmowych i audiowizualnych dla dzieci i młodzieży, utworzenie sieci kontaktów między Greckimi i zagranicznymi ekspertami w dziedzinie filmu dla dzieci, oraz umożliwianie młodym ludziom obcowania z wysokiej jakości filmami ze świata, i tymsamym zapoznawanie ich z szerszą wizja ludzkiej cywilizacji.

Jury festiwalu nagradza młodych twórców nagrodą "Kotinos", czyli wieńca oliwnego; jest to hołd oddawany anytcznej tradycji olimpijskiej - nagradzaniu zwycięzców gałazką z drzewa oliwnego.