Drago Jančar nagrodzony Europejską Nagrodą Literacką

Drago Jančar nagrodzony Europejską Nagrodą Literacką

Europejska Nagroda Literacka (Prix Européen de Littérature) 2011 powędrowała do słoweńskiego pisarza, dramaturga i eseisty - Drago Jančara, za rolę, jaką odegrał w odzyskiwaniu przez jego ojczyznę niepodległości w 1991.

Według jury, urodzony w 1948 roku w Mariborze Jančar otrzyma nagrodę za całokształt twórczości w ciągu ostatnich 27 lat. Wydarzenie to zbiega się w czasie z 20 rocznicą odzyskania niepodległości przez Słowenię.

Ceremonia wręczenia odbędzie się 24 marca 2012 w ratuszu Strasbourga, podczas festiwalu Tłumacząc Europę, gdzie nagrodę otrzyma rowniez Andree Luck-Gaye, zdobywca Grantu za Tłumaczenie Europejskiej Nagrody Literackiej 2011.

Europejska Nagroda Literacka przyznawana jest co roku pisarzom o "międzynarodowej randze, świadczących o kulturalnym ładunku Europy".

Drago Jančar - jeden z najbardziej aktywnych, współczesnych pisarzy słoweńskich. Urodzony w 1948 roku w Mariborze pisarz, dramaturg i eseista.

Wydawnictwo Pogranicze opublikowało jego książki: Katarina, paw i jezuita (nominowana do Nagrody Literackiej Angelus, w tej chwili w finale - ogłoszenie wyników 3 grudnia), Spojrzenie anioła oraz Eseje.