"Dziady - Noc Pierwsza" - Teatr Wierszalin w Białej Synagodze

"Dziady - Noc Pierwsza" - Teatr Wierszalin w Białej Synagodze

Kolejna odsłona Księgi Teatru - spektakl realizowany w ramach projektu „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”. Pokaz dla klas VII i VIII SP

Spektakl prezentowany dla klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Sejnach. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie uczniów z twórcami. "Dziady - Noc Pierwsza" jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II". Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. "Dziady" w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.
Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

Spektakl zdobył Grand Prix na festiwalu "Klamra 2017". Jego premiera odbyła się w Supraślu 29.10.2016 r.

Twórcy:
Reżyseria - Piotr Tomaszuk
Scenografia - Mateusz Kasprzak
Muzyka - Jacek Hałas
Obsada:
Gustaw - Rafał Gąsowski
Ksiądz - Dariusz Matys
Dzieci - Katarzyna Wolak, Monika Kwiatkowska
Guślarz - Piotr Tomaszuk

Teatr Wierszalin
w ramach projektu
„Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”
przedstawia spektakl 

"Dziady - Noc Pierwsza"
Biała Synagoga w Sejnach
17 października 2019
Pokaz dla klas VII i VIII SP

O projekcie „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”

Jedenaście miast w czterech województwach wschodniej Polski, trzy spektakle i jedna idea: ukazać młodym ludziom piękno żywego słowa Adama Mickiewicza – tak w skrócie można opisać cykl prezentacji Teatru Wierszalin realizowany jesienią tego roku pod hasłem „Objazd mickiewiczowski – wzorem Reduty”.

Projekt nawiązuje do idei upowszechniania teatru i kultury polskiej, jaka przyświecała wyprawom organizowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Redutę – pierwsze polskie laboratorium teatru. Zespół, stworzony przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego, pioniersko postawił sobie za cel dotrzeć do miast i miasteczek całego kraju z najlepszymi spektaklami, opartymi na polskich tekstach. Pierwszą wyprawę odbył w 1924 roku na Kresach Wschodnich.

Dziś Teatr Wierszalin, biorąc za wzór Redutę, oferuje szerokiej publiczności, w szczególności młodzieży, możliwość żywego kontaktu z dziełami, kształtującymi poczucie tożsamości narodowej. Trzy spektakle w reżyserii Piotra Tomaszka, oparte na twórczości Adama Mickiewicza: „Dziady – Noc Pierwsza”, „Dziady – Noc Druga” oraz „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, będzie można zobaczyć w październiku i listopadzie na małych i dużych scenach wschodniej Polski.

Projekt "Objazd mickiewiczowski - wzorem Reduty" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.

Teatr Wierszalin

Księga Teatru