Entuzjastki. Bożena Szroeder

Entuzjastki. Bożena Szroeder

Wywiad z Bożeną Szroeder zrealizowany w ramach projektu Entuzjastki.

„Entuzjastki” to projekt, który promuje odważne i skuteczne osoby działające według wyższych wartości niezależnie od poglądów politycznych, przeciwności losu czy mody. Tytuł projektu nawiązuje do historycznej grupy pierwszych feministek w Polsce.

„Entuzjastka” to nie tylko idea, ale pewna postawa życiowa. Kim są entuzjastki? Przeczytaj rozmowę z Aleksandrą Hirszfeld i Magdą Sobolewską

O projekcie:

Entuzjastki to kobiety nieugięte, admiratorki życia i swojej pracy wykorzystujące kompetencje własne, by pomóc innym realizować ich potencjał. To heroiny, które nie bacząc na zagrożenia zmieniają świat na lepsze, angażują się w tworzenie wspólnot, dbają o mniejszości i udzielają im głosu w przestrzeni publicznej. Ryzykują w słusznej sprawie. Właśnie tym projektem chcielibyśmy oddać hołd współczesnym entuzjastkom, sto lat po uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Celem projektu jest zbudowanie w wirtualnej publicznej przestrzeni katalogu współczesnych polskich kobiecych sylwetek, które mogą zainspirować innych do działania oraz przyczynić się do wzmocnienia poczucia solidarności i sprawczości wśród kobiet.

Projekt będzie się składał z video-wypowiedzi stu sprawczych kobiet reprezentujących przeróżne dziedziny wiedzy czy praktyki, które mają wpływ na budowanie świadomości społecznej i rozwijanie kompetencji innych. Wywiady z kobietami będą opierać się na stworzonym specjalnie do tego projektu kwestionariuszu filozoficznym. Jego celem jest wydobycie swoistego DNA tych kobiet obecnego w ich myśleniu i postawach życiowych. Heroiny zostaną zaproszone do migrującej pomiędzy kilkoma miastami Polski instalacji, w której będą realizowane nagrania.
Wybór kobiet został dokonany przez grono specjalistów i specjalistek reprezentujących media i partnerów instytucjonalnych. Wywiady z bohaterkami będzie można śledzić od przyszłego roku w mediach społecznościowych typu Instagram, YouTube czy Facebook.

Współorganizator: Fundacja Feminoteka

Entuzjastki

www.perspektywy.pl/portal/index.php