Kawiarnia „Piosenka o Porcelanie”

Kawiarnia „Piosenka o Porcelanie”

Kawiarnia literacka urządzona w piwnicach dworu z nazwą odwołująca się do wiersza Czesława Miłosza „Piosenka o porcelanie”. W każdą środę zapraszamy na wieczory zagospodarowywane przez poetów, pisarzy i muzyków. W niedziele Kawiarnia zaprasza na koncert pt: ”Ejbike Mame”.

Cykl spotkań literackich

Spotkania autorskie, czytanie poezji, dyskusje i muzyka w kawiarni dworu krasnogrudzkiego „Piosenka o porcelanie”.

10 lipca - Slalom (Tyciński/Weber/Zemler) – koncert

Grupa Slalom założona przez Bartosza i Bartłomieja po kilku latach działalności w ramach CockTail Party - wieczorków nietanecznych prezentujących szerokie spektrum muzyki lounge, filmowej i pionierów elektroniki zawita pierwszy raz do "Pardon, To Tu"!!

Zainteresowanie syntezatorami oraz techniką samplingu na żywo, jak również miłość do gitary hawajskiej - pozornie zupełnie nieprzystające światy zrodziły bardzo ciekawą mieszankę, którą podziela z naszymi drogimi słuchaczami.

Jako, że rytm jest ich bratem, zaprosili do współpracy Huberta Zemlera, perkusistę wyjątkowego zarówno pod względem techniki, jak i swady towarzyskiej.

17 lipca - Timothy Snyder

Timothy D. Snyder (ur. 18 sierpnia 1969) – amerykański historyk, profesor Yale University specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvard University.

Jest m.in. autorem cenionej pracy opublikowanej m.in. przez Wydawnictwo Pogranicze "Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569-1999", w której stara się prześledzić ewolucję świadomości narodowych w I Rzeczypospolitej i na jej ziemiach aż do naszych czasów.

Z pozycji historyka Snyder odrzuca polemikę z mitami narodowymi, argumentując że nonsens postawiony na głowie pozostaje nonsensem, argumentacja nie prowadzi do syntezy, a dialektyka mitu i metahistorii powinna być przedmiotem, a nie metodą badań historycznych.

24 lipca - Lidia Ostałowska

Lidia Ostałowska — absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka "Przyjaciółki" i "Itd", a po przerwie w stanie wojennym dziennikarka "Gazety Wyborczej". Autorka reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych oraz współautorka wielu zbiorów reportaży. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowa Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012).

31 lipca - Jacek Milewski

Jacek Milewski (ur. w 1966) – współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i w latach 1993–2009 dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej, działającej w Suwałkach. Autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej, świecki teolog, wieloletni współpracownik białostockiego oddziału TVP. W 2008 roku wydał zbiór opowiadań Dym się rozwiewa, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Książka była także nominowana do nagród Cogito i Angelus.

7 sierpnia - Ola Bilińska – kołysanki jidysz - koncert

Beryozkele to projekt prezentujący kompozycje w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni „wieczorne”, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jiddyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by zabrzmiały one jak najpełniej, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

Ola Bilińska - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, multi-instrumentalistka, na codzień liderka mistyczno-folkowego Babadag; wspiera wokalnie Muzykę Końca Lata, współpracuje m.in. z Raphaelem Rogińskim, SzaZaZe, Andrzejem Smolikiem, Danielem Pigonskim. Na swojej ścieżce muzycznej śpiewała już gatunki tak różne jak alternatywny pop, house, techno, jazz, bluegrass, opera i miejski folk; z wykształcenia anglistka i tłumacz poezji.

środy

godz. 20.00

wstęp wolny