Kuźnia budowniczych mostów. Szkoła Pogranicza w Krasnogrudzie

Kuźnia budowniczych mostów. Szkoła Pogranicza w Krasnogrudzie

Szkoła Pogranicza to pierwszy o takim charakterze w Europie międzynarodowy program kształcący liderów. Uczestnicy zdobywać będą zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną w dziedzinie dialogu między grupami społecznymi, religiami, narodami. Uczyć się będą tego jak przekładać wiedzę na rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych.

- To nowoczesna szkoła-warsztat dla zgłębiania i uczenia rzemiosła "budowania mostów"; szkoła, która wykształci własną metodologię rozumienia i upowszechniania "kompetencji międzykulturowej" i stanie się modelową dla podobnych inicjatyw - mówią jednym głosem inicjatorzy przedsięwzięcia z Fundacji Pogranicze w Sejnach.

Uczestnicy projektu to 36 osób z Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Polski.

- To są starannie wybrani przedstawiciele organizacji pozarządowych, władz lokalnych, dziennikarze i animatorzy kultury, którzy w przyszłości będą upowszechniać działania i praktyki wypracowane podczas projektu - mówią organizatorzy.

Na projekt składa się szereg warsztatów, wykładów i rozmów, które będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Poprowadzą je osoby z Fundacji Pgranicze jak również przedstawiciele organizacji partnerskich m.in. Bellarusian Collegium, Mińsk, Belarus; Caucasus Foundation, Tbilisi, Georgia, Art Research Centre of Ilia State University, Tbilisi, Geogria, Development Centre "Democracy through Culture", Kyiv, Ukraine. Będą też goście - wybitni specjaliści, którzy podzielą się z uczestnikami własnym doświadczeniem i przykładami pracy.

Czytaj całość: www.gazeta.pl, 3.07.2012