Mistrzowie - SejN.Y. - Tratwa Muzykantów I edycja

Mistrzowie - SejN.Y. - Tratwa Muzykantów I edycja
-

Deborah Strauss - (skrzypce) jest wirtuozem tradycyjnego żydowskiego stylu grania na skrzypcach. Dyplom skrzypaczki uzyskała w Rutgers University, a magisterium w dziedzinie etnomuzykologii na University of Chicago. Pracowała z Brave Old World, żydowską śpiewaczką Adrienne Cooper i z Klezmer Conservatory Band. Występowała w wyróżnionym nagrodą Emmy filmie: Itzhak Perlman: W domu skrzypka, pojawiła się też na ostatniej płycie Kapelye: On the Air: Old-Time Jewish American Radio. Jest członkiem Chicago Klezmer Ensemble. Gra w duecie z Jeffem Warschauerem. W roku 1996 prowadziła warsztaty na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Jidysz w Amsterdamie. Udziela prywatnych lekcji oraz prowadzi liczne warsztaty kultury jidysz, m.in. KlezKamp, Buffalo Roof i KlezKanada.

Jeff Warschauer - (gitara, mandolina, śpiew) jest innowatorem stylu muzyki klezmerskiej i ekspresyjnym śpiewakiem jidysz. Absolwent New England Conservatory of Music. Występował z baletem Teatru Balszoj, wykonywał muzykę w licznych realizacjach teatralnych i filmowych (m.in. Itzhak Perlman: W domu skrzypka). Jest liderem Jeff Warschauer Klezmer Ensemble, członkiem Klezmer Conservatory Band. Gra w duetach z holenderską śpiewaczką jidysz Szurą Lipovski, z nowojorskim pianistą Zalmenem Mlotkiem i z Deborą Strauss. W roku 1995 powrócił do wykładania historii muzyki klezmerskiej w Oxford Institute for Yiddish Studies. Wyróżniony nagrodą Amalgamated Bank za badania nad jidysz w ramach Oxford University Summer Programme. Od dziesięciu lat uczy uczestników KlezKamp Yiddish Folk Arts Program.

Marian Szaryński - (trąbka) jest muzykiem jazzowym i znakomitym pedagogiem. Prowadzi zespół North Pole Jazz Band, który był finalistą Złotej Tarki w 1984 i 1999 roku oraz występował na festiwalach w Dunkierce i Karlovych Varach. Koncertował też z formacjami Blues Fellows i Hagaw, w Polsce i za granicą. Od 1982 roku pracuje jako nauczyciel gry na instrumentach dętych w szkole muzycznej w Suwałkach, a od roku prowadzi warsztat muzyczny dla grupy młodych chłopców z Klasy Dziedzictwa Kulturowego, działającej przy Ośrodku Pogranicze w Sejnach.