Neimar - Posłaniec - Budowniczy mostów

Neimar - Posłaniec - Budowniczy mostów

Na Bałkanach i szerzej, w całym obszarze imperium otomańskiego, budowniczych mostów nazywano „neimarami”. Ponieważ brzegi rzek były tu trudno dostępne, ich zbocza urwiste, a ludzie mieszkający po obu stronach rzek często różnili się wyznaniem, językiem czy narodowością, mistrzów budowy mostów szczególnie tutaj ceniono. Nie lada kunsztu wymagało zbudowanie trwałego mostu, dzięki któremu możliwa stawała się wymiana dóbr materialnych i duchowych. Takim „neimarem” był Hajrudin, budowniczy Starego Mostu w Mostarze, którego legenda przetrwała do dzisiejszych czasów.

Tryptyk Bośniacki składa się z trzech części, realizowanych w różnych miejscach i przez różnych ludzi. Są one jednak powiązane wspólnym odniesieniem do tego kunsztu i wartości, których w symbolicznym i rzeczywistym posiadaniu był „neimar” – do kunsztu budowania mostów, łączenia ludzi i kultur, tworzenia wspólnoty w oparciu o zróżnicowanie, budowania wspólnej przestrzeni miejsca i wartości.

Zależy nam bardzo na tym, aby w programie poświęconym wielokulturowemu dziedzictwu Europy, zniszczeniu tego dziedzictwa i pracy nad jego odrodzeniem, mogli uczestniczyć zarówno młodzi ludzie, jak i pisarze i artyści, oraz filozofowie i wybitni przedstawiciele refleksji humanistycznej.

Łącznikiem pomiędzy nimi, tak jak i pomiędzy poszczególnymi częściami projektu, jest Neimar, który w tym przypadku buduje mosty poprzez misję Posłańca przenoszącego listy, pytania i odpowiedzi, budującego przestrzeń dialogu pomiędzy dziećmi, twórcami i myślicielami.

Podczas pracy przy projekcie „Stary Most” dzieci napiszą listy, w których zawarte zostaną pytania i refleksje dotyczące tajemnic budowania mostów i dramatów ich burzenia, próbki ich twórczości literackiej, fotografie i rysunki, może także fragmenty filmów video.

Neimar – Posłaniec Tryptyku Bośniackiego – dostarczy je uczestnikom spotkania Café Europa po to, by pisarze i artyści przybywający do Sarajewa mogli się do niech odnieść, mieć je za inspirację dla niektórych swoich działań twórczych. Owoce tej „korespondencji”, teksty literackie i materiał ikonograficzny, znajdzie swoje miejsce w przygotowywanej przez dzieci „Księdze Mostu”.

Listy dzieci dotrą także do uczestników spotkania „Nowa Agora”, którzy na końcu swojego Sympozjonu napiszą „List Neimara”, adresowany do młodego pokolenia Europejczyków i traktujący o tajemnicach i zasadach budowania mostów pomiędzy ludźmi, narodami i religiami. Ten dokument również stanie się częścią „Księgi Mostu”, a może także zostanie wpisany w samą budowlę mostu lub przedstawienie.

W jakiej formie zaistnieje w Tryptyku Bośniackim jego Posłaniec – Neimar? Raz będzie żywą postacią wędrującą pomiędzy różnymi częściami projektu, raz listem pocztowym, a także stroną internetową, e-mailem i czatem internetowym. Wcielać się będzie w każdą postać dialogu. Odnajdziemy go w „Księdze Mostu”, w przedstawieniu dzieci, na Nowej Agorze... Pozostawi swój ślad – stary, dobry most – wszędzie tam, gdzie człowiek będzie pragnął przedostać się na drugi brzeg, ku Drugiemu.