Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa archeologicznego dla młodzieży gimnazjalnej

Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa archeologicznego dla młodzieży gimnazjalnej

Projekt “Od Neandertalczyka do Internauty. Wczoraj, dziś, jutro. Warsztaty edukacyjne z zakresu dziedzictwa kulturowego dla młodzieży gimnazjalnej” realizowany jest przez członków grupy rekonstrukcyjnej działającej przy Fundacji i Ośrodku “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Projekt realizowany jest i finansowany w ramach III Edycji Akademii Orange i trwa od stycznia do czerwca 2012 r.

W projekt zaangażowana jest młodzież z odmiennych środowisk kulturowych i narodowościowych, z regionu przez wiele dziesięcioleci nazywanego Polską B. W pracy nad projektem spotykają się młodzi Litwini i Polacy, sąsiedzi z jednego miasta, których rodzice i dziadkowie często żyli w konflikcie z powodu urazów historycznych. Bardzo ważne jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę o miejscu, z którego się wywodzą i odkrycie wspólnie z nimi niezwykłego bogactwa kulturowego, krajobrazowego i historycznego rodzinnych stron.

W projekcie uczestniczy 20 gimnazjalistów, którzy w ramach prowadzonych zajęć zapoznają się Archeologią Miejsca, odtwarzają życie i zwyczaje ludności bałtyjskiej zamieszkującej w odległej przeszłości dzisiejsze pogranicze polsko-litewskie. Projekt podzielony został na 5 części, w ramach których młodzież zapoznaje się z archeologią, historią, etnografią oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Etap I-wszy zatytułowany „Pradzieje” wprowadza w pradzieje regionu, w obrzędowość związaną z życiem codziennym ludności dawnej, obejmuje m.in. podróże do stanowisk archeologicznych oraz warsztaty współczesnego czytania artefaktów. Uczestnicy w warunkach zbliżonych do tych sprzed 2 tyś lat przyrządzają pradziejowe potrawy, szyją stroje, lepią i wypalają urny. Podczas II-go etapu pt. „Dokument” uczestnicy odczytują stare podominikańskie dokumenty, które nigdy nie poddane zostały badaniom historycznym. Przy pomocy dzisiejszych technologii w ramach III i IV części (III część – „Współczesność”, IV – „Przyszłość”) projektu młodzi odkrywcy przywracają lokalnemu społeczeństwu pamięć o dawnych zapomnianych mieszkańcach naszej Małej Ojczyzny, tworząc mapy ze stanowiskami archeologicznymi oraz etnograficzne przesłanki dotyczące nazw Jaćwieskich. W trakcie realizacji młodzież prowadzi bloga www.pracowniaarcheo.wordpress.com, na którym śledzić można jej codzienne poczynania.  Projekt potrwa do końca maja. Zwieńczony zostanie widowiskiem plenerowym, noszącym miano Święta Jaćwingów (część V), wystawianym w Krasnogrudzie 2 czerwca 2012 r.

Koordynator projektu: Katarzyna Radziwiłko