Pogranicze z dofinansowaniem ministerialnym

Pogranicze z dofinansowaniem ministerialnym

4 całoroczne zadania realizowane przez Pogranicze otrzymały dofinansowanie z MKiDN

Edukacja kulturalna, Kultura Dostępna, Muzyka oraz Kultura Ludowa - to są programy, w ramach których dofinansowane zostały działania Pogranicza.

Dziecięcy Uniwersytet Pogranicza to cykl działań dedykowany 200-osobowej grupie uczniów Szkoły Podstawowej w Sejnach (od klas IV po klasy VIII). Dzieci i młodzież – poprzez sztukę i edukację – poznawać będą bogate dziedzictwo wielokulturowego regionu, w którym żyją. Program przewiduje ponadto spotkania z teatrem, muzyką (także klasyczną), literaturą i sztuką ludową. Osią tematyczną wszelkich działań będzie „małe centrum świata”, czyli pogranicze jako miejsce, gdzie spotykają się ze sobą różne tradycje, kultury, języki, religie. Koordynatorką i pomysłodawczynią programu jest Bożena Szroeder

Od narodzin do śmierci. Krajka litewska - krajka to ludowa technika tkacka Sejneńszczyzny stworzona przez zamieszkujących region Litwinów. Do dziś jest to żywy i nieodzowny element współczesnego życia codziennego i świątecznego - krajka miejscowej ludności towarzyszy od samego początku życia. Projekt ma za zadanie przybliżyć uczestnikom historię tradycyjnej krajki i jej rolę w dawnym i współczesnym życiu. W efekcie zajęć praktycznych powstaną krajki utkane na specjalnie stworzonych krosnach. Mistrzynią przekazującą tajniki warsztatu będzie Anastazja Sidor, jedna z ostatnich tkaczek która kultywuje tę niełatwą technikę. Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Urszula Wasilewska.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - festiwal Nowej Muzyki w Sejnach - Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa jest programem tworzenia nowej polskiej muzyki współczesnej. Wszechstronny zespół Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego zaprosi do współpracy najwybitniejszych przedstawicieli nowej muzyki improwizowanej (Marcin Masecki, Jan Młynarski, Kuba Więcek Trio, Alameda 5, Polmuz). Po zeszłorocznej realizacji koncertu z muzyką Pawła Szymańskiego dedykowanego na instrumenty Orkiestry z Sejn, powstanie cykl muzycznych prezentacji każdorazowo prowadzonych przez innego lidera albo zespół muzyków. Koncerty i wydarzenia muzyczne w oddalonych od centrów kultury Sejnach, będą tworzyły wspólnotę odbiorców nowej muzyki współczesnej w każdym wieku i wszelkiej wrażliwości. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest Michał Moniuszko.

Ukryte miasto - skupiona wokół Kronik sejneńskich grupa młodzieży spotykać się będzie z najstarszymi mieszkańcami Sejn, którzy podzielą się z młodym pokoleniem zapamiętanymi opowieściami, odkrywającymi historię miasteczka sprzed dziesięcioleci. Zebrane w ten sposób historie posłużą do stworzenia mapy miasta o tyle unikatowej, że poszczególne elementy topograficzne wzbogacone zostaną subiektywną i emocjonalną opowieścią o powiązanych z nimi wydarzeniach sprzed lat. Pod opieką artystów, podczas warsztatów plastycznych, młodzież każdej zasłyszanej historii nada kształt, tworząc z niej element mapy, zawierającej te króciutkie opowiastki, anegdotki, wspomnienia o miejscach lub postaciach związanych z nimi. Ukryte Miasto to projekt autorski Bożeny Szroeder, która do współpracy zaprosiła artystkę, ilustratorkę  Karolinę Kotowską.