Sejneńskie tkanie w Pracowni Urszuli Wasilewskiej

Sejneńskie tkanie w Pracowni Urszuli Wasilewskiej

„Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana” to nowy program Pracowni Tkania, realizowany jest od maja do listopada br. Jego istotą jest ocalenie tradycji tkaniny podbieranej, głęboko związanej z kulturą Podlasia.

W tym celu koordynatorka i pomysłodawczyni programu Urszula Wasilewska, która od lat prowadzi w Pograniczu autorską Pracownię Tkania, zaprosiła do udziału artystkę ludową i mistrzynię tkania Irenę Ignaciuk, zrzeszoną w Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pani Irena tajników tkania wielonicelnicowego nauczyła się od swojej mamy i od lat dzieli się swoją wiedzą podczas specjalnych warsztatów.

Wielopokoleniowa grupa biorąca udział w warsztatach wyłoniona została spośród uczestników Pracowni Tkania. Są wśród nich dorośli i dzieci w wieku szkolnym, które - jak mówi Urszula Wasilewska - pracują z takim zaangażowaniem, że aż miło popatrzeć. Podczas warsztatów tkają na starych, tradycyjnych, zabytkowych krosnach ludowych. Używają do tego celu specjalnie zakupionych na Litwie nici, są wśród nich wełny oraz nici lniane i bawełniane.

Po przygotowaniu teoretycznym wokół tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie, uczestnicy projektu odwiedzili trzy miejsca związane z techniką pereborów, wokół której skupione są warsztaty praktyczne. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku - w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską. Następnie pod okiem Ireny Ignaciuk rozpoczęli pracę na krosnach. Jak zanotowała w swoim dzienniku Urszula Wasilewska: "Krosno jest bardzo wrażliwym warsztatem, gdzie wszystko się liczy. Ważne jest pełne skupienie, by wybieranie wzorów dwukolorwej tkaniny to matematyczne działanie. Żadnej nicelnicy, następnie wyznaczonego miejsca na płosze, nici osnowy nie można pominąć, ponieważ każdy błąd będzie widoczny po utkaniu".

Program zwieńczy pokaz prac utkanych przez uczestników, podczas którego odbędzie się również prezentacja powstającego podczas projektu filmu. Wydarzenie to planowane jest na koniec listopada. Projekt otrzymał dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowych Instytucji Kultury i realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Fundacją Pogranicze a Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".

Marta Kowerko-Urbańczyk