"Tańczymy Racisa" - wspomnienie skrzypka Franciszka Racisa

"Tańczymy Racisa" -  wspomnienie skrzypka Franciszka Racisa

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, 18-19 października. Dwudniowe spotkanie w ramach Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego

W październiku mija rok od śmierci znanego skrzypka, Franciszka Racisa. To dobra okazja by powspominać tego wspaniałego muzykanta i gawędziarza.

Franciszek Racis - życie i twórczość

W Dawnej Jesziwie odbędzie się z tej okazji dwudniowe wydarzenie, na które złożą się warsztaty tańców z Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, które poprowadzą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego), oraz potańcówka z muzyką na żywo w wykonaniu kapeli Chłopcy z Nowoszyszek. Ponadto zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania, jakie były zarejestrowane w trakcie licznych spotkań z Franciszkiem Racisem.

Suwalszczyzna i Wileńszczyzna to północna część tzw. Kresów Wschodnich ziem przynależnych dawniej do II Rzeczpospolitej. Był to swoisty tygiel kulturowy i etniczny, bogaty m.in. ze względu na wspólne zamieszkiwanie tych terenów przez ludność polską, rosyjską, białoruską, litewską, niemiecką i żydowską. Na terenach tych znajdziemy bardzo interesujące melodie i tańce miejscowe bądź importowane, które uległy na Kresach przekształceniu przybierając formy inne niż ich pierwowzór np. krakowiak czy Lancier. Podczas warsztatów i potańcówki nauczymy się i zatańczymy prócz najbardziej znanych wśród żyjących tam Polaków oberki, mazurki, polki, walce, krakowiaka. Ponadto poznamy takie tańce jak kozaka, podespana, polkę galopkę, krojcpolkę czy nareczeńkę.

Projekt Objazdowej Akademii Tańca Tradycyjnego to próba powrótu do dawnej funkcji jaką miał taniec tradycyjny czyli integracyjnej i zabawowej.

Organizatorzy spotkania: Akademia Tańca Tradycyjnego, Chłopcy z Nowoszyszek, Krusznia

Prowadzący warsztaty: 
Bogumiła i Piotr Zgorzelscy
na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: ojciec.pio4@gmail.com

Termin warsztatów:
18 października (piątek), godz. 19:00 - 22:00
19 października (sobota), godz. 13:00 - 16:00

Potańcówka: 
19 października (sobota), godz. 18:00 - 21:00

Wstęp bezpłatny
czytaj więcej