"Terytoria Inności" - kalendarium działań

"Terytoria Inności" - kalendarium działań

Zadanie rozpoczęliśmy już w listopadzie 2010 roku od wyłonienia partnerów projektu oraz rozmów organizacyjnych z osobami zaproszonymi do współtworzenia projektu – psychologami, psychoterapeutami, artystami, dziennikarzami, animatorami kultury. W miesiącu grudniu do projektu zaproszona została młodzież biorąca  udział w programach Pracowni Kronik Sejneńskich oraz uczestnicy zajęć w Pracowni Ceramicznej.

Pierwsze wstępne zajęcia poprowadzone zostały przez pomysłodawczynię i twórczynię projektu Bożenę Szroeder. Ona wprowadziła młodzież w tematykę projektu a także przedstawiła roczny program. Zadanie zainaugurowane zostało w styczniu (16 stycznia 2010) – Wiesław Szumiński oraz Bożena Szroeder poprowadzili zajęcia o tradycji i kulturze Rosjan Staroobrzędowców. W tym dniu również odbyły się warsztaty poświęcone obecności na Sejneńszczyźnie Litwinów a także wizyta w instytucjach litewskich znajdujących się w regionie, m.in. w Domu Litewskim w Sejnach, gdzie młodzi uczestniczyli w wystawie prac litewskiej artystki żyjącej dziś w Warszawie a pochodzącej z Sejneńszczyzny – Alicji Zimnickiej. Kolejne spotkanie projektowe to czterodniowe warsztaty (25-28 stycznia), w trakcie których odbyły się: warsztat webmasterski – (budowanie strony projektu „Terytoria inności”), prowadzenie Marcin Pawlukiewicz, warsztaty pieśni cygańskiej z Adamem Kozłowskim – romskim śpiewakiem z Augustowa, spotkanie z Robertem Tomkiewiczem i Michałem Moniuszko na temat kultury jidisz, spotkanie z Michałem Moniuszko na temat projektu o muzyce klezmerskiej pt: „Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”, spotkanie muzyczne z zespołem Rosjan Staroobrzędowców z Gabowych Grądów- „Riabina”- warsztaty pieśni. Każdego wieczora w ramach sesji filmowej pt:”Inny w filmie”, prezentowane były wybitne filmy fabularne poruszające tematykę inności. Zaprezentowane zostały filmy: „Bagaż życia” – opowiadający o tradycjach chasydzkiego domu, „Tabor wędruje do nieba” – miłosna cygańska opowieść, „Świadek” – opowiadający o Amiszach i „Rainman” opowiadający o środowisku ludzi upośledzonych. Kolejne czterodniowe warsztaty odbywały się od 25 do 28 lutego.

Szczegółowy program obejmował:

25 lutego
godz. 20.00 – omówienie i praca nad blogiem “Terytoria inności”
godz. 22.00 – film fabularny Petera Bogdanovich ”Maska”

26 lutego
godz. 10.00 – warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem, etiudy teatralne związane z innością
godz. 12.00 -prezentacja filmów animowanych pt: “Rybka” oraz “Garbus” (opowiadających o życiu ludzi z choroba alkoholową) autorstwa Joanny Polak oraz cyklu “Kołysanek świata” autorstwa najwybitniejszych rosyjskich animatorów filmowych
godz.15.30 – warsztaty pieśni cygańskiej prowadzone przez Leokadię Dąbrowską i Tadeusza Kozłowskiego
godz. 21.00 – film fabularny “Przebudzenie” w reżyserii Penny Marshalla

27 lutego
godz. 10.00 – warsztaty plastyczne z Wiesławem Szumińskim, praca na plakatem projektu “Terytoria inności”
godz. 12.00 -praca z Bożeną Szroeder nad projektem “Terytoria inności” - Tematyka inności w filmach,
godz. 16.00 – warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem
godz. 20.00 – spotkanie z Wiesławem Szumińskim i opowieść o doświadczeniu pracy w szpitalu psychiatrycznym i terapii poprzez sztukę godz. 21.00 – film fabularny pt: “Machuca”

28 lutego
– warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem, etiudy teatralne związane z innością
- praca z Bożeną Szroeder, przygotowanie dalszego scenariusza działań związanych z projektem “Terytoria inności

W miesiącu marcu odbywała się praca nad pieśniami, które prezentowane miały być w szpitalu, w czasie spotkania z pacjentami szpitala psychiatrycznego. 17 kwietnia 2010 odbyło się przygotowujące do wizyty w szpitalu, spotkanie z Leszkiem Segadynem psychologiem, psychoterapeutą z Suwałk na temat: „Życie osób chorych i uzależnionych. Przesądy i stereotypy”. Spotkanie z terapeutą na podobny temat – ”Osoba z zaburzeniami psychicznymi w rodzinie i społeczeństwie. Jak żyć z ludźmi z chorobą duszy”, odbyło się także 1 czerwca. 22 kwietnia, odbyły się warsztaty plastyczne i fotograficzne uczestników projektu z pacjentami Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach pod opieką Wiesława Szumińskiego i Marka Skorupskiego. W wyniku kilkugodzinnego spotkania powstała wspólna instalacja plastyczna (praca plastyczna) pt: „Terytoria inności”. Po wspólnych warsztatach odbył się „Koncert pieśni Pogranicza” w wykonaniu młodzieży sejneńskiej. Spotkanie to zostało poprzedzone (odbywającymi się w każdą sobotę) warsztatami plastycznymi prowadzonymi przez Wiesława Szumińskiego pt:”Znaki i symbole pogranicza” oraz warsztatami plastycznymi na temat pozytywnych wartości danych człowiekowi jak miłość, radość, szczęście, dobro, spokój. W miesiącu maju trwało przygotowanie wspólnej pracy do zaprezentowania w projekcie „Żyjemy razem” – opracowanie plastyczne i literackie pracy. Od maja także projekt i efekty wspólnej pracy prezentowane były w Ośrodku Pogranicze oraz w szkołach, do których uczęszczają młodzi.

Sama prezentacja i otwarcie wystawy w Sejnach odbyło się w sierpniu 2011 roku na Placu Biskupim.