Tkaniny wiązane na ramie-unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny.

Tkaniny wiązane na ramie-unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny.

Nowy program Pracowni Tkania z dofinansowaniem w ramach programu Kultura Ludowa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Tkaniny wiązane na ramie to archaiczna, ludowa technika rękodzielnicza tworzona w XIX I XX wieku głównie przez Litwinów zamieszkujących tereny Sejneńszczyzny. Tą  techniką wykonywano obrusy, zdobne poduszki, firany, bieżniki oraz kapy na łóżko. Na przykład obrusy dzisiaj są dekoracyjnym rarytasem, zdobią rzadko który stół , a skrzętnie przechowywane przez pokolenia, zaściełane są głównie od święta. Współcześnie te koronkarskie dzieła są bardzo rzadko spotykane a ich wykonanie to szczególnie wymagający proces. Zadanie polegać będzie na poznawaniu tej trudnej, kunsztownej techniki, wykonaniu autorskich prac tą metodą oraz zdobyciu wiedzy o historii powstania tej techniki, jej ważnej roli dla regionu. Mistrzynią uczącą wiązania tkanin pająkowych na specjalnych drewnianych ramach, będzie Anna Budzejko, która od lat w Puńsku wtajemnicza młode pokolenia w różne techniki tkackie na starych warsztatach ludowych, w szczególności w pająkowe tkanie na ramie

Projekt autorstwa Urszuli Wasilewskiej otrzymał dotację od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowych Instytucji Kultury.