Unikatowe tkaniny z Sejneńszczyzny

Unikatowe tkaniny z Sejneńszczyzny

Warsztaty rękodzielnicze w Pracowni Tkania Pogranicza - Wrota Podlasia 18 listopad 2021

Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach prowadzi warsztaty rękodzielnicze związane ze starą techniką litewską zatytułowane „Tkaniny wiązane na ramie - unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny”. Uczestnicy projektu poznają tajniki ludowej techniki, która kiedyś cieszyła się dużą popularnością, a jej głównymi twórcami byli Litwini zamieszkujący nasz region.

Tą zapomnianą techniką wykonywano głównie obrusy, makaty i nakrycia, które zdobiły elementy wiejskich domostw.

W pierwszym etapie projektu w pracowni tkania uczestnicy zapoznali się z bogatą historią, wzornictwem i różnymi sposobami wykonania takich tkanin. Mistrzynią, która przez parę miesięcy wprowadza wybrane, chętne osoby w tajniki tej dawnej sztuki, jest Anna Budzejko z Puńska. Prowadząca przybliża stare i współczesne tradycje związane z zastosowaniem tej pięknej techniki komponowana i wypełniania wzoru na ramie.

Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała bogate zbiory litewskich tkanin wiązanych. Osobną prezentację swojego długoletniego dorobku miała też mistrzyni, która w Pracowni Tkania w Ośrodku Pogranicze zaprezentowała swoje prace.

Najważniejszym etapem przedsięwizięcia jest oczywiście nauka wykonywania takich tkanin. Po rozrysowaniu plastycznych projektów uczestnicy przygotowywali specjalne ramy oraz naturalne lniane i wełniane nici, aby wykonać samodzielnie autorskie, ozdobne obrusy i makaty.

Projekt zakończy się wystawą wykonanych prac, pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

źródło: Ośrodek „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”
oprac.: Barbara Likowska-Matys

fot.: Paulina Tołcz

Czytaj na stronie Wrota Podlasia