Wizyta studyjna z Nikozi

Wizyta studyjna z Nikozi

16-18 kwietnia wizyta studyjna grupy organizatorów Festiwalu Filmów Animowanych w Nikozi.

Liderem grupy jest Biskup Isaia, który prowadzi szkołę artystyczną dla dzieci z wiosek gruzińkich i pracuje ze społecznością  mieszkającą po obu stronach nowej gruzińsko-rosyjskiej granicy. Przed wojną prowadził małe studio animacji, które zostało zniszczone w 2008 roku. Po wojnie założył szkołę artystyczną św. Aleksandra Okropiridze, która poprzez sztukę pomaga dzieciom radzić sobie z doświadczeniem wojny. Dziś szkoła ta jest centrum edukacyjnym i kulturalnym, w którym ponad 150 dzieci z całego regionu bierze udział w bezpłatnych zajęciach plastycznych, muzycznych, teatralnych (teatr cieni), sportowych, uczy się języków obcych i tworzy filmy animowane.

W 2011 roku Biskup Isaia zorganizował po raz pierwszy Festiwal Filmów Animowanych, którego 9 edycja odbędzie się w roku 2019. Jest to jedyny tego typu festiwal na całym Kaukazie, odbywa się w małe wiosce Nikozi, uczestniczą w nim mieszkańcy całego wielokulturowego regionu Gori (wielokulturowy region Gruzji) i międzynarodowi goście. Festiwal to nie tylko pokazy filmów, ale też cały program edukacyjny - warsztaty, spotkania, dyskusje. Filmy tworzone przez dzieci podczas warsztatów są ważną częścią festiwalu. Podczas Festiwalu wszyscy uczestnicy udają się do osady uchodźców w wiosce Tserovani. Tu spotykają się z dziećmi i dorosłymi, pokazują im specjalnie wybrane dla nich filmy, a także filmy i ekspozycje stworzone podczas warsztatów w Nikozi, a następnie organizują otwartą dyskusję z uczestnikami festiwalu.

Organizatorzy festiwalu chcą go dalej rozbudowywać, objąć swoim programem wszystkie osady uchodźców a przede wszystkim zbudować całoroczny program edukacyjny i artystyczny dla mieszkańców.


15-18 kwietnia 2019 r - Program

Wizyta studyjna w Pograniczu


Poniedziałek, 15 kwietnia

Przyjazd gości


18:30  Camera Pro Classica: Giovanni Battista Pergolesi "Stabat Mater" - koncert w Białej Synagodze w Sejnach


Wtorek, 16 kwietnia


10.00 Opowieść o sąsiedztwie. Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza - prowadzenie Bożena Szroeder


12.30 Opowieść o nieobecnych. Kultura i tradycja żydowska w pracy edukacyjnej i artystycznej - prowadzenie Michał Moniuszko


16.30 Sztuka i tradycja w pracy pracowni tkackiej - prowadzenie Urszula Wasilewska


18.00 Spotkanie z gośćmi z Nikozi i prezentacja ich pracy


Środa, 17 kwietnia


10.00 Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Opowieść o odradzaniu się miejsca - prowadzenie Małgorzata Sporek-Czyżewska i Weronika Czyżewska-Poncyljusz


13.00 Przyroda. Budowanie opowieści o świecie Krasnogrudzkiego Parku - prowadzenie Ksenija Konopek


16.00 Silva Rerum. Opowieść o pamięci społeczności - prowadzenie Małgorzata Sporek-Czyżewska


18.00 Szkoła Pogranicza. Opowieść o wspólnocie Budowniczych Mostów - prowadzenie Weronika Czyżewska-Poncyljusz


20.00 Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

Czwartek, 18 kwietnia


10.00 Opowieść o języku plastyki w działaniach edukacyjnych - prowadzenie Wiesław Szumiński


12.30 Spotkanie podsumowujące