Wyjazd do Onikszt

Wyjazd do Onikszt

1 sierpnia Pracownia Plastyczna w ramach trwającego w tym roku projektu Baranauskas - Miłosz - Rosenfeld odwiedziła Onikszty w Litwie, miejsce urodzenia Antoniego Baranowskiego.

Pierwszym punktem wyjazdu było muzeum poświęcone litewskiemu poecie, gdzie znajduje się domek - spichlerz (klėtelė), w którym samotnie przebywając stworzył "Borek Oniksztyński". Domek zbudowano w 1826 roku, współcześnie został obudowany dużym nowoczesnym budynkiem, chroniącym go przed zniszczeniem.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili również znajdujące się obok muzeum - dom litewskiego pisarza Antanasa Wienuolisa-Żukauskasa, którego wujem był Baranauskas. Kilka kroków dalej znajduje się muzeum mistrza ludowego Stanisława Petraszki, który tworzył obrazy pyłkiem tartych kamieni. Pokaz filmowy pozwolił zgłębić tę niecodzienną technikę.

Na koniec wyjazdu grupa obejrzała głaz Puntukas oraz przeszła Ścieżkę Koronami Drzew. Jedna z legend głosi, że miejscowy diabeł nie był zadowolony z budowy nowego kościoła, postanowił więc zagrodzić wejście do świątyni. Przez całą noc dźwigał w tym celu ogromny kamień, ale poranne pianie koguta tak przestraszyło czarta, że go upuścił. I tak głaz leży od wieków, upamiętniając dwóch bohaterów narodowych Litwy, pilotów Dariusa i Girėnasa. Natomiast Ścieżka Koronami Drzew to jedyna taka atrakcja we Wschodniej Europie. Jej długość wynosi 300 m i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztyński oraz rzekę Świętą.