ŻEGARYSZKI – polsko-litewskie pogranicze w poezji i fotografii

ŻEGARYSZKI – polsko-litewskie pogranicze w poezji i fotografii

12 czerwca - wernisaż wystawy prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA

Wernisaż odbędzie się w Klubokawiarni Aquarium we środę 12 czerwca 2019 o godz. 18.00. O przyrodzie miejsca z Krzysztofem Czyżewskim rozmawiać będzie Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wystawa zorganizowana została w ramach programu Festiwalu Ekodzieło 2019 i trwać będzie od 3 do 17 czerwca 2019 roku, a przygotował ją Wiesław Szumiński.

O wystawie na stronie BWA:

Wystawa fotografii przyrody polsko-litewskiego pogranicza autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego z Sejn pt. „Żegaryszki” jest bezpośrednim nawiązaniem do książki pod tym samym tytułem, w której Krzysztof Czyżewski zespoił fotografie z haiku – krótkimi formami poetyckimi, będącymi poetyckim opisem świata, olśnień naturą, wrażeń i refleksji autora. Swoje haiku nazwał „Żegaryszki” (od nazwy wioski Żegary).
Wystawa, prezentowana w Klubokawiarni Aquarium od 3 do 17 czerwca br. jest ważnym wydarzeniem w programie Festiwalu EKODZIEŁO 2019, organizowanego przez Klub Gaja w dniach 12–18 czerwca 2019.

Prezentowane na wystawie zdjęcia Krzysztofa Czyżewskiego, podobnie jak topografia książki, obejmują łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Krasnogruda i Dusznica na polsko-litewskim pograniczu w czasie czterech pór roku. We dworze w Krasnogrudzie Czesław Miłosz spędzał przed laty wakacje u ciotek; obecnie mieści się w nim Międzynarodowe Centrum Dialogu, prowadzone przez Ośrodek Pogranicze. Fotografiom towarzyszą wybrane haiku.

Autor wystawy i książki Krzysztof Czyżewski jest praktykiem idei, poetą i eseistą, autorem książek, redaktorem i tłumaczem. Jest współtwórcą i liderem Fundacji „Pogranicze” oraz Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, a także Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Tworzy programy dialogów międzykulturowych.

"Żegaryszki" w Internetowej Księgarni Pogranicza

O "Żegaryszkach"

Galeria Bielska BWA

Festiwal Ekodzieło