Zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Ficowską i Cezarym Harasimowiczem w Białej Synagodze w Sejnach

Bieta - 16 czerwca, godz. 16.00

16 czerwca (niedziela), godz. 16.00 - Biała Synagoga w Sejnach. Pogranicze zaprasza na spotkanie wokół książki "Bieta". Z autorem Cezarym Harasimowiczem i jej bohaterką Elżbietą Ficowską rozmawia Luiza Podziewska.

Cezary Harasimowicz "Bieta", Wydawnictwo Lira, Warszawa 2024

Elżbieta Ficowska - uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

„To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem! ”

Agata Tuszyńska

Bieta -  16 czerwca 2024

Cezary Harasimowicz - pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m.in. „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Daleko od okna”, „Żyć nie umierać”, „Ekstradycja 3”, „Przeprowadzki”). Autor kilkunastu powieści (m.in. „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”, „Tajemnica Iny”). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

Wydawnictwo Lira