Piękno starego ornamentu. Powrót do tkania sejpaka

Sejpak to bardzo ważna w historii regionu sejneńskiego dekoracyjna technika rękodzielnicza, która pochodzi z XIX w. Tkaniny wykonywane tą metodą przechowywane w posażnych kufrach, świadczyły kiedyś o zamożności rodziny. Towarzyszyły przy narodzinach, ślubach i innych ważnych uroczystościach, przez co ich wykonywanie szybko stało się ulubionym zajęciem młodych kobiet, które samodzielnie przygotowywały sobie wyprawę ślubną.

W Pracowni Tkania Pogranicza zorganizowana zostanie nauka wykonywania sejpaka na starych, zabytkowych krosnach ludowych. Po raz kolejny w historii pracowni pięcioosobowa grupa osób -dorośli i młodzi poznawać i uczyć się będą zapomnianej techniki wybieranej. Przekazem wiedzy teoretycznej oraz nauczeniem każdego uczestnika sprawnego wykonywania sejpaka zajmie się mistrzyni Małgorzata Huścio- jedna z ostatnich tkaczek, która projektuje i wykonuje tą techniką tkaniny. Podsumowaniem będzie prezentacja efektów działań: wystawa wykonanych prac oraz pokaz dokumentacji projektu- fotograficznej i filmowej.

Projekt autorstwa Urszuli Wasilewskiej otrzymał dotację od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowy Instytucji Kultury.

Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Urszula Wasilewska-artystka, tkaczka, dekoratorka, opiekun organizacyjny galerii Pogranicza oraz założycielka i prowadząca autorską Pracownię Tkania w Pograniczu. Absolwentka Artystycznej Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim. Stypendystka Ambasady Amerykańskiej- staż w ramach Leader-ship program, gdzie w USA poznawała tradycje związane z rzemiosłem tkackim. Twórczyni dużego programu edukacyjnego dla szkół pt. ,,Makatkowa Sejneńszczyzna", na bazie którego prowadzonych było kilkadziesiąt lekcji dotyczących tradycji tkackich Sejneńszczyzny dla szkół z naszego regionu i całej Polski. Autorka programów: "Z Sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana.", "Od narodzin do śmierci. Krajka Litewska", "Tkaniny wiązane na ramie. Unikatowe rękodzieło Sejneńszczyzny", które finansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mistrzynią będzie Małgorzata Huścio z Żegar, która rękodziełem, głównie sejpakiem zajmuje się od 15 roku życia. Tkania nauczyła się od swojej mamy. Jej umiejętności i zainteresowania tkackie związane są z regionem, który zamieszkuje, gdzie tradycje litewskie i białoruskie są mocno obecne na mapie kulturowej regionu. W 2016-2017r. współpracowała z pracownią tkacką Suwalskiego Ośrodka Kultury w Suwałkach, gdzie techniki wykonywania sejpaka uczy od kilkudziesięciu lat Sabina Knoch, najwybitniejsza na Suwalszczyźnie artystka ludowa. Ona też była jej mistrzynią, pod której opieką zagłębiała tajniki sejpaka. Aby jeszcze bardziej wyspecjalizować się w tej dziedzinie w 2018 roku wzięła udział w projekcie tkackim organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Białymstoku. W następnych latach współpracowała z Pracownią Tkania Pogranicza. Uczestniczyła w kilku projektach, gdzie pogłębiała różne techniki tkackie poczynając od pereborów, tkaniny dwuosnowowej, wielo-nicelnicowej, krajki litewskiej, kończąc na sejpaku, w którym jest wyjątkowo wyspecjalizowana. Posiada swoją pracownię wyposażoną w krosna oraz jest bardzo aktywna twórczo. Bardzo ważne jest, iż przez lata stworzyła wiele autorskich projektów i wzorów, które mogą zainspirować kolejne młode pokolenia. W 2018 r. współtworzyła wystawę prac twórców ludowych z woj. podlaskiego w Galerii Biała Synagoga w Sejnach, gdzie miała swoją autorską wystawę sejpaków. W 2021 roku brała udział w warsztatach organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku oraz w wystawie prac prezentowanych podczas II Festiwalu Tkactwa w Białymstoku.

Program realizowany jest przez Fundację Pogranicze w partnerstwie z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach 

logo MKiDN