5-7 grudnia 2012 - Sejneńskie inspiracje na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu

5-7 grudnia 2012 - Sejneńskie inspiracje na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu

30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! towarzyszy rokrocznie kilkudniowe forum dla nauczycieli. Tym razem dialog pomiędzy młodym pokoleniem i doświadczonymi pedagogami zainteresowanymi edukacją filmową wspierali Wiesław Szumiński, Joanna Polak oraz Bożena Szroeder, autorzy sukcesu Filmowej Kolekcji Bajek „Pogranicza”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! swoimi korzeniami sięga lat 60. Początkowo wyłącznie krajowy, w połowie lat 90. przeszedł gruntowną przemianę i stał się pierwszorzędną imprezą na poziomie europejskim. Festiwal przyciąga ponad dziesięć tysięcy widzów rocznie. Dzisiaj Festiwal stanowi, obok Biennale, okręt flagowy Centrum Sztuki Dziecka.

Festiwal to filmy z całego świata, wielka przygoda, podróż poprzez wszystkie szerokości geograficzne i gatunki filmowe. To śmiech i wzruszenia, inspiracje i dramaty młodych ludzi opowiedziane ze zrozumieniem ich świata i pełnym jego poszanowaniem. Ale Kino! to kino mądre i inspirujące. To filmy służące dialogowi wewnątrz młodego pokolenia i rozmowie z nim.

Ale Kino! to także forum zachęcające do dyskusji pomiędzy młodymi widzami, twórcami i pedagogami. W tym roku spotkania forumowiczów odbywać się będą w dniach 5-7 grudnia w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Udział w debacie weźmie około 70 nauczycieli z całej Polski. Po prezentacji wybranych projektów zaplanowano warsztaty. Kropkę nad „i” w imieniu „Pogranicza” postawią artysta – plastyk Wiesław Szumiński wraz z Joanną Polak, współpracującą z sejneńską instytucją przy kolejnej już edycji projektu angażującego wiedzę i doświadczenie starszych z energią, żywiołowością i pomysłowością młodego pokolenia. Dzięki połączeniu pracy filmowca i artysty – plastyka warsztaty stanowić będą doskonałe i twórcze urozmaicenie programu Festiwalu Ale Kino!

5 grudnia w ramach forum dla nauczycieli przy Festiwalu Ale Kino! zajęcia poprowadziła Bożena Szroeder, która zajmuje się programami edukacji międzykulturowej w pracy „Pogranicza” i narzędziami wykorzystywanymi w trakcie realizacji tych działań. Następnego dnia – 6 grudnia Joanna Polak i Wiesław Szumiński poprowadzili warsztaty.

Więcej informacji na stronie: http://www.alekino.com/

Linki „Pogranicza": 

Filmowa Kolekcja Bajek - Filmy

Filmowa Kolekcja Bajek "Pieśni Pogranicza" - Kolekcja druga

15 - 21 września 2012 - Filmowa Kolekcja Bajek: warsztaty animacji z Joanną Polak

1 - 8 sierpnia 2011 - Warsztaty Animacji - Joanna Polak, Wiesław Szumiński