8-13 października 2012 - „Opowieści Pogranicza” na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym

8-13 października 2012 - „Opowieści Pogranicza” na  VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym

Fundacja Pogranicze, wraz z Joanną Polak i Lizą Skvorcovą, współtwórcami Filmowej Kolekcji Bajek, otrzymała nagrodę specjalną za film animowany na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym. W tym roku do konkursu nadesłano 45 filmów, 12 programów radiowych i 13 programów multimedialnych z 8 krajów: Australii, Białorusi, Czeskiej Republiki, Rosji, Ukrainy, USA, Włoch i Polski.

Lista wszystkich nagrodzonych produkcji TUTAJ.

Animowane „Opowieści Pogranicza” ocenione zostały w ciągu trzech pierwszych dni (8-11 października) festiwalu "Polskie Ojczyzny 2012". 12 października odbyła się Gala Inicjatyw Polonijnych, w czasie której laureatom zostaną wręczone nagrody i dyplomy. Tego dnia zostały też zaprezentowane fragmenty najlepszych obrazów i dzieł radiowych, telewizyjnych oraz multimedialnych. Okazało się, czy barwny świat stworzony z myślą o najmłodszych, laboratorium wyobraźni i twórczej inicjatywy może konkurować z filmami realizowanymi przez Agencję Produkcji Telewizyjnej TVP, białoruski Stop Kadr czy Lubelską Wytwórnię Filmową.

Animacje z Sejn nie po raz pierwszy aspirują do nagrody. Wcześniej "Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi” zakwalifikowała się do konkursu w ramach 5. edycji Festiwalu Filmów Dziecięcych GALICJA w Krakowie. Z kolei opowieści filmowe „O wędrowaniu”, „O sierocie” i „O poduszeczce” zostały wyróżnione w kategorii filmu nieprofesjonalnego na 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2012.

Polonijny Festiwal Multimedialny powstał w oparciu o doświadczenia dwóch niezależnych inicjatyw: organizowanego w roku 2004 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Polskie Ojczyzny" w Częstochowie oraz Polonijnego Przeglądu Multimedialnego organizowanego w latach 2004 i 2005 w Warszawie jako impreza towarzysząca Międzynarodowemu Katolickiemu Festiwalowi Filmów  i Multimediów w Niepokalanowie.

Więcej informacji na stronie organizatora: http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/

Linki „Pogranicza":