Bajki Pogranicza na Festiwalach w Grecji, USA, Słowenii i w Poznaniu

Bajki Pogranicza na Festiwalach w Grecji, USA, Słowenii i w Poznaniu

Filmy z pierwszej i drugiej kolekcji bajek "Opowieści Pogranicza" oraz "Pieśni Pogranicza" pojawią się w najbliższym czasie na kilku festiwalach w kraju, i na świecie. Bajki zobaczyć będzie można w USA i Grecji, oraz Słowenii - a także na festiwalu filmowym "Ale kino!" w Poznaniu.

Więcej o pierwszej i drugiej kolekcji "Bajek Pogranicza".

"Bajka o Cyganie i czerwonym wężu" zakwalifikowała się do 8. Dorocznego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Seattle, który odbędzie się w terminie 24 stycznia - 3 lutego 2013, z dodatkowymi pokazami dla grup szkolnych 22 lutego.

Festiwal w Seattle jest częścią Północno-zachodniego Forum na Rzecz Rodziny, w ramach programu dla młodzieży oraz rodzin. Północnozachodnie Forum Filmowe wierzy, że młodzi ludzie oraz ich rodziny zasługują na filmy najwyższej jakości, tworzone specjalnie dla nich, a przyszłość samego Forum bardzo silnie zależy od wykszatłcenia od podstaw młodej publiczności, myślącej globalnie, ciekawej świata i myślącej krytycznie. Jest to największy tego typu festiwal na pólnocnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Ta sama animacja trafi też na 8. Doroczny Festiwal Filmów dla Dzieci REDCAT w Los Angeles, który odbędzie się prawdopodobnie późną wiosną w Teatrze Roya i Edny Disney/CalArts w Los Angeles.

Organizatorem festiwalu jest Teatr im. Roya i Edny Disney/Teatrr CalArts (REDCAT), będący współczesną, interdyscyplinarną placówką, stawiającą nacisk na promowanie innowacyjnych form sztuki. Teatr został zlokalizowany wewnątrz kompleksu Sali Koncertowej Walta Disneya. Co roku REDCAT prezentuje szeroki przekrój prac światowej sławy twórców, w jednej z najbardziej wszechstronnych i technologicznie zaawansowanych przestrzeni prezentacyjnej na świecie.

"Bajka o Cyganie i czerwonym wężu" zakwalifikowała się również do konkursu w kategorii krótkich animacji na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży "Olympia", który odbędzie się w Pyrgos w Grecji, w terminie 1-8 grudnia 2012.

Festiwal "Olympia" jest jedyną tego typu imprezą w Grecji; jego powstanie zostało zainspirowane dzialalnością i wartościami, którym hołdują C.I.F.E.J (Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse - Miedzynarodowe Centrum Filmów dla Dzieci i Młodzieży), oraz E.C.F.A. (European Children's Film Association - Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Filmu Dziecięcego), w których Festiwal jest zrzeszony.

Trzy filmy animowane zakwalifikowane zostały do 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animateka" w Lubljanje. W trakcie pokazów festiwalowych zobaczyć będzie można animacje "O sierocie", "O wędrowaniu" oraz "O poduszeczce"- festiwal trwa tydzień, i obejmuje pokazy dla publiczności sięgającej często nawet 10 000 osób - pokazy festiwalowe odbywają się też w Kinie Udarnik w Mariborze. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 3-9 grudnia w Lubljanje i 10-16 grudnia w Mariborze.

Obie kolekcje Bajek ponownie zagoszczą również na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!", w terminie 2-9 grudnia 2012, w ramach pokazów mistrzowskich.